| YouTube İçerik Oluşturucuları Shorts Videolarıyla Daha Çok Para Kazanıyor

0
6

YouTube’un İş Ortağı Programı’na (YouTube Partner Program – YPP) dahil olan kanallar, Shorts videolarından gelir paylaşımı yoluyla para kazanabiliyor.

YouTube İş Ortağı Programı şu anda dünya çapında 3 milyondan fazla içerik oluşturucuya sahip. YouTube, son üç yılda, içerik oluşturuculara, sanatçılara ve medya şirketlerine 70 milyar dolar ödeme yapıldığını belirtiyor.

YouTube, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, platformdaki içerik oluşturucuların %25’inden fazlasının Shorts videoları aracılığıyla para kazandığını duyurdu. Bu, kısa biçimli videoların, platformda ne kadar popüler hale geldiğini gösteren önemli bir gelişme.

Açıklamada ayrıca Shorts’un şu anda günlük ortalama 70 milyardan fazla görüntüleme aldığı da belirtildi. Bu da Shorts’un, TikTok gibi diğer kısa video platformlarıyla nasıl rekabet edebildiğini gösteriyor.

YouTube, YouTube İş Ortağı Programı’nı genişletmek amacıyla, Eylül 2022’de Shorts içerik oluşturucuları için para kazanma seçeneklerini duyurmuştu. Daha önce, uzun video içeriği üreten YouTuber’ların, gelir paylaşımına hak kazanabilmeleri için 1.000 aboneye ve 4.000 izlenme saatine sahip olmaları gerekiyordu. Ancak 2023’ün başlarından itibaren, Shorts içerik oluşturucuların, 1.000 aboneye ve 90 gün boyunca 10 milyon Shorts görüntülemesine sahip olmaları gerekiyor. Bu özellikleri karşılayan içerik oluşturucuların, kısa videolarından elde edilen reklam gelirinin yüzde 45’ini kazanacağı belirtildi.

Shorts uygunluk kriterlerini karşılayarak YouTube İş Ortağı Programı’na katılan içerik oluşturucuların %80’inden fazlası, YouTube’daki uzun biçimli reklamcılık, hayran bağışı, YouTube Premium, BrandConnect ve Alışveriş gibi diğer para kazanma özelliklerinden de kazanç elde edebiliyorlar.

YouTube’un bu açıklaması, Shorts’un platformdaki önemini ve içerik oluşturucular için sunduğu fırsatları açıkça ortaya koyuyor. Özellikle uzun formatlı videolar çekmek için gereken zaman ve emek göz önüne alındığında, Shorts, daha az eforla daha fazla gelir elde etme imkânı sunuyor.

Bu gelişmenin, YouTube’da daha fazla içerik oluşturucunun Shorts’a yönelmesine ve platformdaki kısa video içeriklerinin daha da çeşitlenmesine yol açması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.