| Meta, Threads’i Türkiye’de Geçici Olarak Durduracağını Açıkladı

0
4

Meta’nın sosyal medya platformlarından Threads, Rekabet Kurulunun aldığı karar doğrultusunda, Türkiye faaliyetlerini geçici olarak durdurduğunu açıkladı.

Mark Zuckerberg tarafından Twitter’a rakip olarak piyasaya sürülen ve büyük tartışmalara sebep olan Threads, 29 Nisan’dan itibaren Türkiye’de kullanılamayacak.

Rekabet Kurumu, geçtiğimiz haftalarda Threads, Instagram ve Facebook’un çatı şirketi Meta’ya soruşturma açmıştı.

Meta hakkında, Threads ve Instagram uygulamalarını bağlamak suretiyle hâkim durumunu kötüye kullandığı şüphesi üzerine başlatılan soruşturmada, geçici tedbir kararı verilmişti.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada “Mevcut bulgular çerçevesinde; Instagram ve Threads arasındaki veri aktarım mekanizması neticesinde oluşabilecek veri birleştirme davranışının engellenmesi yönünde geçici tedbir uygulanmasına karar verilmiştir.” ifadeleri kullanılmıştı.

Threads ise bugün bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Rekabet Kurumunun aldığı karar doğrultusunda Threads, 29 Nisan 2024 tarihinden itibaren artık Türkiye’deki kullanıcılar tarafından kullanılamayacak. Threads’i yakın gelecekte Türkiye’ye geri getirmek için çalışıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Bu, Türkiye’deki kişilerin Threads uygulamasını indiremeyeceği, Threads’e “threads.net” adresinden erişemeyeceği, bir Threads profili oluşturamayacağı veya mevcut Threads profillerini kullanamayacağı anlamına geliyor.

Bir Threads profili oluşturduysanız ve Türkiye’de bulunuyorsanız, profiliniz devre dışı bırakılacak, ancak silinmeyecektir. Profiliniz devre dışı bırakıldığında, profiliniz ve içeriği, siz ve Threads’teki diğer kişiler tarafından görülemeyecektir.

Meta da yine bugün yaptığı basın açıklamasında, “Türk Rekabet Kurumunun geçici tedbir kararı kapsamında, 29 Nisan’dan itibaren Threads’i Türkiye’de geçici olarak kapatacağız. Türkiye’de Facebook, Instagram, WhatsApp veya diğer Meta hizmetleri ile diğer ülkelerde Threads kullanımı bundan etkilenmeyecek.” ifadelerini kullandı.

Meta’nın basın açıklamasının en dikkat çekici kısmı ise şöyle: “Bu geçici tedbir kararına katılmamakla birlikte, Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm hukuki şartlarına uyduğumuza inanıyoruz ve bu karara itiraz edeceğiz. Rekabet Kurumunun geçici tedbir kararı, bize Türkiye’de Threads’i geçici olarak durdurmak dışında hiçbir seçenek bırakmıyor. Rekabet Kurumu ile yapıcı bir şekilde iletişim kurmaya devam edeceğiz ve Threads’i Türkiye’deki insanlara mümkün olan en kısa sürede tekrar sunmayı umuyoruz.”

Threads, Türkiye’de yeniden kullanıma açılacak mı; hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.