| İnsanlar Neden AI (Yapay Zeka) Sohbet Robotlarına Aşık Oluyor?

0
3

Günümüzde, yaşantıların sosyal medya ve çeşitli uygulamalar aracılığıyla sergilenmesi; insanları, aşklarını ve flörtlerini yine bu mecralarda aramaya itiyor.

Tinder, Replika gibi flört uygulamalarında bulunan üretken yapay zeka yazılımları da sohbetlerde kişileri romantizme teşvik ediyor.

Bu arkadaşlık uygulamaları, kullanıcılarının, profillerini uyarlamalarına ve potansiyel eşleşmelere gönderilecek mükemmel mesajları oluşturmalarına yardımcı olmak için üretken yapay zekayı kullanıyor.

Daha da kötüsü, sizin için uygun olduğunu ya da “doğru kişi” olduğunu zannettiğiniz bu üretken yapay zeka yazılımları, kişilerin ilgi gösterecekleri hassas konular hakkındaki bilgileri toplayıp, yine en doğru zamanlarda onlarla paylaşarak, kullanıcıların üretken yapay zekaya aşık olmalarına neden oluyor.

Bu üretken yapay zeka sohbet robotları, özellikle yapay zeka romantizm botlarını epeyce ele alıp, “yapay zeka yoldaşları” olarak adlandırılan kişilerle anlamlı ilişkiler kurabilecek bir neslin de temellerini atıyor.

Hatta bu uygulamalar, kullanıcıların gerçek hayatta tanışmadan önce doğru şekilde eşleşip eşleşmediklerini görmek için başka bir kişinin yapay zeka sohbet robotuyla sizin adınıza mesajlaşabilen bir yapay zeka sohbet robotu versiyonu sunan yeni bir girişimi de hayata geçirdi. Bu da demek oluyor ki; insanlar artık tanışma aşamasında robotlarla flört edip, doğru kişi belirlendikten sonra yine bu robotlar tarafından yönlendirilecek.

Ancak böylesine gerçekçi ve somut bir durumun, insanların dikkat etmeleri gereken bazı ciddi tuzaklar barındırdığına ve onları, gerçek hayattan uzaklaştırma tehlikesi olduğuna dikkat çekmek istiyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.