| Elon Musk’ın ChatGPT Rakibi Yapay Zeka Sohbet Botu “Grok” Açılıyor

0
2

Elon Musk’ın yapay zeka şirketi xAI, ChatGPT’ye rakip olarak geliştirdiği Grok isimli sohbet botunu, açık kaynak kodlu hale getireceğini duyurdu. Bu hamle, yapay zeka alanındaki gelişmeleri hızlandırma, daha fazla şeffaflık sağlama ve daha fazla katılımcıyı bu alana çekme potansiyeli taşıyor.

xAI tarafından dört aydır geliştirilen ve eğitilen büyük dil modeli üzerine kurulu olan Grok, tıpkı ChatGPT gibi metin üretebilen, sorulara cevap verebilen ve dilleri çevirebilen bir sohbet robotu. Grok ayrıca, diğer yapay zeka sistemlerinin cevap vermekten kaçındığı tartışmalı sorulara da yanıt verebilme özelliğine sahip.

Grok şimdilik sadece X’te, Premium abonelik yoluyla test edilebiliyor. Ancak xAI, Grok’u açık kaynak kodlu hale getirerek, daha fazla geliştirici ve araştırmacının, modele destek vereceğini düşünüyor.

Grok’un açık kaynak kodlu hale getirilmesi, ChatGPT ve Google Gemini gibi dev rakipleri için oldukça önemli bir adım. Çünkü Elon Musk, ilk yatırımcıları arasında yer aldığı OpenAI’ın, şeffaflık yerine kâra öncelik verdiğini ve misyonundan saptığını iddia ederek şirkete dava açmıştı. Grok’un kodunun yayınlanması ise iki şirket arasındaki rekabeti artıracak gibi görünüyor.

Peki siz, Grok hakkında ne düşünüyorsunuz? İlerleyen zamanda, ChatGPT ve Google Gemini’ı geride bırakabilecek mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.