| Gemini 1.5 Pro, GPT-4 Turbo’nun Rakibi mi Oluyor?

0
16

Çok değil, daha iki ay önce yeni yapay zeka modeli Gemini’ı piyasaya süren Google, geliştiriciler ve kurumsal kullanıcılar için erişilebilir hale getirdiği Gemini 1.5’i duyurdu.

Büyüklüğüyle dikkat çeken bir bağlam penceresine sahip olan Gemini 1.5 Pro’nun gelişmiş özelliklerini görenler ise, “Acaba OpenAI’ın GPT-4 Turbo’suna rakip mi geliyor?” diye sormaya başladılar.

Ön planda söyleyebileceğim ilk şey: Gemini 1.5 Pro, önceki sürümü Gemini Pro’ya göre yüzde 87 oranında daha üstün bir performans sergileyerek, verimlilik ve hızda adeta çığır açıyor.

Bağlam Penceresinin Genişlemesiyle Daha Büyük Sorgular Yapmak Mümkün Olacak

Bir yapay zeka modelinin “bağlam penceresi”, bilgiyi işlemek için kullanılan “token”lardan oluşur. Bu token’lar; kelimelerin, görüntülerin, videoların, seslerin veya kodların tamamı veya alt bölümleri olabilir.

Token seviyesinin artması ya da başka bir deyişle bağlam penceresinin genişlemesi; yapay zeka modelinin çok daha büyük sorguları işleyebileceği, verilerin anlatım akışını daha iyi kavrayabileceğive aynı anda çok daha fazla bilgiye bakabileceği anlamına gelir. Bu da çıktısını daha tutarlı, alakalı ve kullanışlı hale getirir.

Gemini 1.5 Pro’nun öne çıkan özelliklerinden biri, GPT-4 Turbo’nun 128 bin token seviyesini önemli ölçüde aşan, 1 milyon token seviyesindeki bağlam penceresi. Bu da Gemini 1.5 Pro’nun tek bir sorguda 700.000’den fazla kelimeyi, bir saatlik videoyu, 11 saatlik ses kaydını ve 30.000’den fazla kod satırını anlamasına ve üzerinde işlem yapabilmesine imkân tanıyor.

Google’ın, bu genişlikte bir bağlam penceresine sahip bir yapay zeka modelini, ticari olarak kullanıma sunan ilk şirket olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Elbette bu gelişme, OpenAI ve Google arasında yapay zeka savaşlarının gittikçe artacağının bir göstergesi olarak dikkat çekiyor.

Genel Karşılaştırma Analizi

Genel Muhakeme ve Kavrama: Gemini 1.5 Pro, genel muhakeme ve anlama görevlerinde GPT-4 Turbo’dan biraz daha iyi performans gösteriyor.

Matematiksel Akıl Yürütme: GPT-4 Turbo, karmaşık problemleri çözme konusunda Gemini 1.5 Pro’yu geride bırakıyor.

Kod Oluşturma: GPT-4 Turbo, kodu daha doğru anlama ve oluşturma yeteneği sergiliyor.

Görüntü Anlama: GPT-4 Turbo, görsel bilgileri yorumlama ve bunlara yanıt verme konusunda Gemini 1.5 Pro’nun önüne geçiyor.

Video Anlama: Gemini 1.5 Pro, GPT-4 Turbo’yu geride bırakarak, video verilerini analiz etme ve bunlardan içerik üretme konusunda gücünü ortaya koyuyor.

Ses İşleme: Gemini 1.5 Pro, konuşulan dili anlama ve tercüme etme konusunda, GPT-4 Turbo’dan önemli ölçüde daha iyi performans gösteriyor.

Sonuç olarak; Gemini 1.5 Pro ve GPT-4 Turbo karşılaştırıldığında, her iki modelin de yapay zeka alanında önemli başarıları temsil ettiği aşikar. Her ikisi de yalnızca yapay zeka teknolojisinin mevcut durumunu sergilemekle kalmıyor, aynı zamanda yapay zekanın gelecekteki gidişatına dair ipuçları veriyor.

Gemini 1.5 Pro’ya Erişim

Gemini 1.5 Pro, Google’ın Vertex AI ve AI Studio platformları aracılığıyla şimdilik sadece kurumsal kullanıcılar ve geliştiricilere sunulsa da yakın gelecekte, Gemini Pro’nun yerini alacak ve herkesin erişimine açılacak. Ancak standart 128 bin token seviyesindeki bağlam penceresiyle birlikte sunulacak olan Gemini 1.5 Pro’nun 1 milyon token seviyesindeki bağlam penceresine ulaşabilmek için ek bir ücret ödemek gerekecek.

Kurumsal kullanıcılar ve geliştiricilere açılan Gemini 1.5 Pro’nun ön izlemesine kaydolmak isteyenler bu linke tıklayabilirler.

Siz de kullanıcı deneyimlerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.