| Microsoft’un Yapay Zeka Modeli MAI-1, Gemini ve GPT-4’e Meydan Okuyacak

0
4

Microsoft; Google, Anthropic ve OpenAI’ın son teknoloji modellerine rakip olabilecek MAI-1 adlı yeni bir büyük ölçekli yapay zeka dil modeli üzerinde çalışıyor.

Bu, Microsoft’un, ilk kez bu büyüklükte bir şirket içi yapay zeka modeli geliştirdiğine işaret ediyor. Çünkü; OpenAI’ın GPT-4’ü sadece ChatGPT’ye değil, aynı zamanda Microsoft Copilot’a da güç veriyor.

MAI-1’in geliştirilme süreci, eski Google AI lideri Mustafa Süleyman tarafından yönetiliyor. MAI-1’in tamamen yeni bir büyük dil modeli (LLM) olduğu bildiriliyor.

Yaklaşık 500 milyar parametre ile MAI-1, Microsoft’un önceki açık kaynak modellerinden önemli ölçüde daha büyük olacak. Ayrıca daha fazla bilgi işlem gücü ve eğitim verisi gerektirecek.

Bu durum MAI-1’i, 1 trilyondan fazla parametreye sahip olduğu söylenen OpenAI’ın GPT-4’ü ile benzer bir lige ve Meta ve Mistral’in 70 milyar parametreli modelleri gibi daha küçük modellerin çok üstüne yerleştiriyor.

MAI-1’in geliştirilmesi, Microsoft’ta, yapay zekaya ikili bir yaklaşım olduğunu gösteriyor. Çünkü hem mobil cihazlar için yerel olarak çalıştırılan küçük dil modellerine hem de bulut tarafından desteklenen daha büyük, son teknoloji modellere odaklanıyor.

Microsoft, modeli eğitmek için, Nvidia GPU’lara sahip büyük bir sunucu kümesi ayırıyor. Ayrıca, OpenAI’ın GPT-4’ü tarafından oluşturulan metin ve halka açık internet verileri de dahil olmak üzere, çeşitli kaynaklardan eğitim verileri derliyor.

Önümüzdeki haftalarda kaydedilecek ilerlemeye bağlı olarak, Microsoft, MAI-1 projesine ait ilk detayları, bu ayın sonunda düzenleyeceği Build geliştirici konferansında sunabilir.

MAI-1 her ne kadar şirketin önceki çalışmalarını yansıtmıyor olsa da Microsoft, bu yeni yapay zeka modeli ile Google’a ve OpenAI’a önemli bir rakip olacak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.