| Florida’da 16 Yaşından Küçüklerin Sosyal Medyaya Erişimi Yasaklanıyor

0
23
Florida’da 16 Yaşından Küçüklerin Sosyal Medyaya Erişimi Yasaklanıyor

ABD’nin Florida eyaletinde 16 yaş altındaki çocuklara sosyal medya kullanımı yasaklanıyor. Florida Temsilciler Meclisi, 16 yaşın altındakilere sosyal medyayı yasaklayan tasarıyı 13’e karşı 106 oy ile kabul etti. Tasarının yasalaşması için Florida Valisi Ron DeSantis’in onayı gerekecek.

Yasa tasarısı, “kullanıcı eylemlerini takip eden, çocukların içerik yüklemesine ve diğer kullanıcılarla temasa geçmesine izin veren ve bağımlılık yapıcı içerikler bulunduran” tüm sosyal medya platformlarını kapsıyor.

Tasarının gerekçesi, sosyal medyanın çocuklar için oluşturduğu çeşitli riskler olarak gösteriliyor. Bu riskler arasında, çevrimiçi zorbalığın artması, uygunsuz içeriklere maruz kalma ve bağımlılık tehlikesi yer alıyor. Yasanın savunucuları, bu riskleri azaltmak için sosyal medyaya erişim yasağının gerekli olduğunu savunuyor.

Tasarının kabul edilmesi, sosyal medya şirketleri ve bazı sivil toplum kuruluşları tarafından eleştirildi. Meta ve TikTok gibi sosyal medya şirketleri, yasanın, ebeveynlerin çocuklarının dijital deneyimlerini kontrol etmelerine engel olacağını ve çocukların sosyalleşmelerini zorlaştıracağını savundu. Bazı sivil toplum kuruluşları ise yasanın çocukların ifade özgürlüğünü kısıtlayacağını ve onları teknolojiden mahrum bırakacağını söyledi.

Yasanın ABD’de diğer eyaletlerde de örnek teşkil etmesi bekleniyor. Ancak, yasanın anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle yargıya taşınması da olası.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.