| eBay, 1.000 Kişiyi İşten Çıkaracağını Duyurdu

0
12
eBay, 1.000 Kişiyi İşten Çıkaracağını Duyurdu

eBay, 23 Ocak 2024 tarihinde yaptığı bir açıklamayla, iş gücünün yaklaşık %9’unu oluşturan 1.000 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Bu karar, şirketin küresel operasyonlarını daha verimli hale getirme ve maliyetleri düşürme çabalarının bir parçası olarak alındı.

eBay CEO’su Jamie Iannone, işten çıkarmaların “zor bir karar” olduğunu ancak şirketin uzun vadeli başarısı için gerekli olduğunu söyledi. Iannone, “Zorlu makroekonomik ortam gibi dış baskılarla karşı karşıya olmamıza rağmen, kontrol ettiğimiz faktörlerle daha iyi olabileceğimizi biliyoruz. Stratejimiz doğrultusunda ilerleme kaydederken, genel personel sayımız ve giderlerimiz, işimizin büyümesini geride bıraktı.” dedi.

eBay, işten çıkarmaların hangi departmanları ve bölgeleri etkileyeceğini henüz açıklamadı. Ancak, şirketin küresel operasyonlarında çalışanlar arasında endişelere yol açtı.

eBay, son yıllarda artan rekabet ve tüketici davranışlarındaki değişiklikler nedeniyle zor bir dönemden geçiyor. Şirket, 2023’ün üçüncü çeyreğinde 1,3 milyar dolar kâr elde etmesine rağmen, bu rakam bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %14’lük bir düşüş gösterdi.

eBay’in işten çıkarma kararı, teknoloji sektöründe devam eden bir trendin parçası. Google, Amazon, Meta, Twitter ve Netflix gibi şirketler, son aylarda binlerce çalışanı işten çıkardılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.