| Belki de Hakkını Alma Sırası Bizde

  0
  18

  Çok değil daha üç gün evvelinde BTHaber yayın direktörü ve çok sevdiğim Ayhan Sevgi abimle konuşuyorduk. Ve bana biz o treni zamanında kaçırdık dedi…

  Evet, söylediği e-içeriklerdi (e-kitap/e-haber vb). Bu tarz içerikler çıktığında bundan para kazanmasını bilememiştik. Günümüzde bilişim yayının en büyük derdi olan reklam bütçesini Google başta olmak üzere birçok ağlara kaptırmaktan bahsediyorum.  Kısaca anlatayım Google gelir bizim oluşturduğumuz içerikleri bizden ücretsiz alır reklam verecek markalarda bu içerikleri arayan Google arama motoruna ya da sosyal ağlara reklam verirler. Peki ya içeriği yaratan değerli yazarlar?

  İşte biz bunu tartışırken Fransa’da çok önemli bir davada Google geri çekilmek zorunda kaldı. Evet Fransa devletini de arkasına alan Fransa medya kuruluşları, onlara ait internet siteleri ve sadece internet yayını yapan markalar Google karşı önemli bir dava kazandı. Kazandıkları dava ile sadece internet operasyonlarını geliştirmelerinde kullanılmak üzere Google bu markalara, 60 milyon euro büyüklüğünde bir fon yaratmayı kabul etti.

  Peki Bu Süreç Nasıl Gerçekleşti?

  Fransa da sitelerle Google arasında iki ay süren görüşmeler bir noktaya geldi ancak sonuçlanamadı. Bunun üzerine Fransız hükümeti ile Google’a vergi alma resti çekti. Yani kısaca şunu dedi hey Google içerik üreten mecraların hakkını ver yoksa yayınladığın tüm reklamlardan vergi alırız dedi. Bunun üstüne de Google bu reste eğer böyle bir şey olursa Google tüm arama sonuçlarından Fransız haber sitelerinin/ gazetelerinin sayfalarını durdurma tehdidi ile cevap verdi.

  Ancak yaklaşık yapılan bir aylık görüşmeler sonucunda Google “Yayın Yenilik Fonu” oluşturmayı bununla birlikte Fransız basınına arama motorunun platformlarında daha ucuz maliyetle yer verme taahhüdünde de bulunan bir anlaşmaya vardılar.

  Belki de Hakkını Alma Sırası Bizde

  Fransa Cumhurbaşkanlığı Twitter hesabından, ”Fransa Google’la bu anlaşmaya varmaktan gurur duyuyor, dünyada bir ilk” derken aklıma ilk gelen şey – “Güzel hadi bizimkiler saldırın ve hakkımızı almamız için yardımcı olun oldu. Bu güne kadar bizim yazdığımız içerikleri sunarak para kazanan Google’ın artık bize de kazandırması gerek.” oldu yazı yazdığım bilgisayarımın önünde.

  Bu Emsal Teşkil Edecektir

  Dünya’da ilk olarak Fransa ile Google arasında yapılan bu anlaşma hiç şüphesiz bir emsal teşkil edecektir.  Öyle ki bu konuda yapılacak atılımlar Türk medyasının hızlı ilerleyişine yol açacaktır. Nitekim Fransa hükümetiyle yapılan anlaşma sonrası Google resmi blog sayfasında bir açıklama yaptı. Google şirketin yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt’in yapmış olduğu açıklamada, ”Bu anlaşmalar, yatırım ve teknoloji ortaklıkları yoluyla dijital yenilikleri tüketiciler, ortaklarımız ve internetin geneli için geliştirebileceğinizi ortaya koyuyor” diye vurguladı.

  Schmidt ayrıca sözleşme imzalanması sonrası basın toplantısında “Öncelikle 60 milyon € bir yatırım fonu yarattık ancak bunun sonrasında online yayın yapan sitelerle reklam gelirlerini arttırmak için özel anlaşmalarda yapıyor olacağız.” Yani, aynı özel reklam ajanslarının aldıklarına benzer fiyatlar üzerinden verilecek reklamlar yayın sitelerini bekliyor olacak.

  Dikkat Herkes Bu Yardım İçinde Olmayacaktır

  Bu yazıyı okuyan bir kişide hemen bir wordpress alt yapısı ile 12345haber.com’u açayım bir iki haber koyayım €’ları kapayım diye bir heves uyandırıyorsa fazla umutlanmayın. Yine bu siteler farklı yöntemlerle ve kişiler tarafından seçiliyor olacaktır.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.