| Facebook Graph Search (Grafik Arama) Nedir ve Nasıl Çalışır?

0
601

Mark Zuckerberg 12.01.2013’te 20:00’da düzenlediği basın toplantısı ile özelleştirilmiş arama fikrine dayanan ve orijinal adı “Graph Search” (Sosyal Ağ Araması) olan yeni bir özelliği tanıttı. Facebook yeni bir telefon, farklı bir proje, alternatif bir işletim sistemi değil bunların yerine sosyal ağlarda grafik arama yapısını açıkladı. Bu yeni özellik, doğru kişilere, fotoğrafları ve daha fazlasını bulmak için Facebook arama işlevini kullanmak için yeni yol sunuyor olacak.

Graph Search Nedir?

Facebook üzerinden normalde bir arama kutusu bulunmakta ve buradan arama yapabilirsiniz. Ancak aradığınız konuda tam hedefli, sizin doğrudan istediklerinizi bulabilmeniz için Facebook Grapf Search Doğru bir araç olacaktır.

Şuanda beta sürümünde olup sadece kısıtlı kullanıcı tarafından ulaşılabilen Facebook Graph Search dört alana odaklanmaktadır: İnsanlar, Fotoğraflar, Yerler ve İlgi. Facebook Graph Search şimdilik sadece ABD’de ve İngilizce dil desteği ile çalışmaktadır ancak kısa süre içinde tüm kullanıcıların ulaşabilecek

 

 

 Graph Search insanları fotoğraflar, yerler ve Facebook üzerinde en alakalı bağlantıları ile bulmanın için yeni bir yoludur. Örneğin sadece “Beşiktaş Taraftarı” olan ve “İzmir’de” yaşayan kişileri arayıp bulabilmeniz gibi.

 

Facebook kullanıcılarını F tipi ceza evi mahkumlarını benzetiyorum. F-tipi cezaevleri yüksek güvenlikli cezaevleri olarak tasarlanmalarının yanında koğuş sisteminden hücre sistemine geçilmiştir. Yani her kullanıcı kendi hücresindedir. Özellikle günümüzde, F tipi ceza evine benzettiğim Facebook’ta tüm kullanıcılar da aynı herkesin bir sürü arkadaşı var ama kendi hücresinde bir yardım istese yardım ancak mesajla gelebilir. Ya da tanımayanlar hiç yüzüne bakmaz. Ancak Facebook Graph Searh ile biraz umutlandım, kullanıcılar Graph Search sayesinde, özellikle kendi ilgi alanlarına uyan kişileri bulabilecek, onlar hakkında daha fazla bilgi edinecek ve bağlantılar kurabilecektir. Bu kişilerin adını bilmese de önemli olan ortak bir nokta da buluşabiliyor olmaları olacaktır.

 

Bunların dışında Facebook Graph Searh ile fotoğraflara bakabilir ve çok hızlı şekilde diğer bireylerin beğendiği yerel turistik yerler ve restoranlar gibi alanlara ulaşabilinmekte.  Yine arkadaşlarınızla ortak noktalarda kesişilen müzik, film ve kitap gibi değişik alanlarda ortak noktaları keşfedebilinmesi Facebook Graph Searh’i biraz daha etkili hale getiren özellikleri arasında gösterebilirim.

 

Facebook Graph Searh’i her sayfaya girdiğimde sayfanın üst kısmında büyük bir arama çubuğu olarak görünmekte. Yazmaya başladığınızda, önerileri içeren alt kuru açılmakta ve size kelimenin yazdığınız kadarıyla uyumlu öneriler sunmakta. Hey, sayfanın sağ tarafındaki araçları kullanarak da aramanızı daha verimli hale getirebileceğinizi unutmayın.

Facebook Graph Searh ile bir arama yaptığınızda, arama sonucunda tam aradığınız sonucu bulamasanız bile aradığınız sonuçla ilgili – ilintili sonuçları içeren sayfa başlıkları ile size sonuç sunmakta.

Facebook Graph Search’e Neler Sorabilirsiniz?

Facebook Graph Search özelleştirilebilir bir yapıya sahiptir. Sağ panelde yer alan Ayrıntılı Arama yapısı sayesinde örneğin sadece “Boğaziçi Üniversitesi”’nden mezun olanları ya da “Lady Gaga”’yı seven bayan arkadaşlarınızı aramanız mümkündür.

Ya da tarih bazlı kırımlar üzerinden farklı aramalar yapılabilir. Örneğin “2003 yılında Bodrum’a giden kişilerin resimleri” gibi bir aramadan bahsediyorum. Tamamen seçim sizin gibi görünmektedir.

Facebook Neden Graph Search’i Başlattı?

Facebook’un belirttiğine göre bağlantıda bulunan 1 milyar kullanıcıya ait olan 240 milyar resim gönderilmiş durumda, bu resimlerin bağlantılarının açılımları ile 1 trilyon kullanıcı bağlantısına ulaşılması mümkün. Bu ulaşılması mümkün olan kullanıcıyı hedef alan ve inanan Facebook, Graph Search yapısını aktif hale getirdi. Bu sayede ağa bağlı olmayan kişileri de bu yöntem üzerinden çekmek mümkün olacak. Bu yöntemin stratejik adı hiç kuşkusuz, “Grafik” yani “Graph”.

 

Mark Zuckerberg Facebook’u ilk oluşturduğunda ağın asal amacı okuldaki kişileri, ilgi alanları vb. kısımlardan tanıyıp kısmet döngülerini doğru yöne çevirmekti. Yani işin aslı tamamen bir kişileri paylaşımları ile tanıma sitesi olarak düşünmüştü. Zamanla yoğun paylaşımlar Facebook’a yeni özellikler eklemesine ve bu ana hedeften birazda olsa sapmasına sebep olurken Graph Search ile tekrar ilinti – eşleme yapılandırması ile yeniden bağlantı etkili bağlantı teması tam olarak dönüş olmuş oldu.

Graph Search, Google’ın Grafik Aramasının Yerine Geçer mi?

Facebook Graph Search ile Google’ın Grafik araması tamamen farklıdır. Google grafik araması tamamen anahtar kelime ve arama yoğunluğu uyumluluğuna göre en doğru sonuçlar getirirken, Facebook Graph Search sadece araya kullanıcının kendi hesabındaki yapmış olduğu paylaşımlara bağlı olarak yaptığı aramalarda diğer kullanıcıların eklediği ve tanımladığı bilgilere göre sonuç getirmektedir.

Yani birinde örümcekler sonuçları hızlı ve otomatik çekerken diğerinde sadece kullanıcıların tanımlamış olduğu bilgiler/açıklamalar/anahtar kelimeler üzerinden sonuçlar gelir.

 

Graph Search’te Gizlilik Ne Durumda?

Facebook Graph Search ile kullanıcılara özel arama yapabilmeleri için oluşturulmuş. Özel deniyor, çünkü bunun sebebi her kullanıcıya aradığı içeriğe bağlı olarak kişiselleştirilmiş sonuç getirmesidir. Bu sayede farklı kullanıcıları yaptığı aynı aramalar yine arama yapan kişilere göre özel ve farklı sonuçlar getirmektedir.

Facebook Graph Search’te gizlilik seviyesinde de yine kullanıcılara bırakmış durumda. Yani tüm kullanıcılar kendi hesaplarının incelenmesi ve görüntülenmesi için verdikleri izinler doğrultusunda arama sonuçlarında çağrıldıklarında çıkmaktadır. Yani bir kullanıcı “Bodrum resimleri”bi paylaşmış ancak bu paylaşım kısmı kısıtlı ise (örneği sadece arkadaş olarak kabul ettikleri görebilir) Graph Search ile yapılan aramalarda arama yapan kullanıcının arama hakkı seviyesine göre bu kullanıcıya ulaşabilir durumdadır.

Graph Search ile Türk İnsanı’nın Sınavı Nasıl Olacak?

Türkler Facebook’u en yoğun kullanan ülke topluluklarından biri. Yine Türkler kullanım amacının %90’ı yeni ilişkiler kurmak olan bir kullanıcı profiline sahiptir. Şimdi, sen Graph Search ile Türklerin karşısına çıkıp siz kendinizi tanıtan ayrıntılı bilgileri girin ve bunu herkesin ulaşımına açın bu sayede de sizin için en doğru kişilere ulaşabilirsin dersen, bunun sonuçlarına da katlanacaksın. Yani Türk kullanıcısının, “Sosyal Kısmet Döngü Kullanımı” bir yapısı vardır.  Kısaca söylemek gerekirse bir fake hesap oluşturur, doğru olamayan bilgileri girer yapmadığı tatillerden bahseder, sevmediği sanatçıları ekler. Tüm bu bilgiler ışığında Graph Search üzerinden karşılaşan kişiler yazılan bilgilerle konuşan kişinin uyuşmadığını görünce bu durumdan Graph Search’te payına düşeni alabilir.

 

Yani bir anda Türk kullanıcıları “Ya bu Graph Search fos çıktı, tam sonuç göstermiyor!!!” derse ve tepki koyarsa hiç şaşırmayın.

Bu tabii ki, olası en kötü ihtimal ve dahi mutlaka düşünmek gerekiyor burası Türkiye.

Graph Search’in Bir Sonraki Adımı Ne Olacak?

Sosyal ağ sektöründeki kişiler, proje sahipleri Graph Search’in duyurusunun erken olduğu kanısında. Şu an sadece ABD’de aktif olarak çalışan Graph Search, gerçekten Beta yapısında değilse ve kısa süre içinde tüm dünya kullanımına açılmazsa açıkçası benimde düşüncem aynı olacaktır. Üstelik şu anki görünümünde sadece resim ve içerik araması görünmekte, yani otomatik oluşan içerik yapılarının araması henüz mümkün gözükmüyor ya da değdim gibi kullanıma açılmamış durumda.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.