| BloXoo’dan 10 Şehrin Blog Haritası

1
15

Blog yazarları için yenilikçi bir sosyal ağ ve arama motoru olan BloXoo, sistemine üye olan 15.000’den fazla blogu inceleyerek Türk blog yazarlarının ilgi alanlarını ortaya çıkardı. En çok blog yazarına sahip 10 ili ve en popüler 6 kategoriyi kapsayan inceleme, Türk “blogger”larının en çok bilgisayar programları hakkında yazdıklarını ortaya koydu. 6 ilde öne çıkan programcılığı, 3 ilde en yüksek oranı yakalayan oyun yazarları takip ediyor. İstanbul ise yemeğe düşkün blog yazarlarıyla öne çıkarak Türkiye genelinden farklı bir yol çiziyor.

Türkiye’nin en büyük blog ağı olan BloXoo, Türk blog yazarlarının ilgi alanlarını incelediği araştırmasının sonuçlarını açıkladı. BloXoo sistemi üzerinde kayıtlı bulunan 15.000’i aşkın blogun en popüler 6 konu baz alınarak incelendiği araştırma, Türkiye’deki aktif internet kullanıcıları hakkında ortaya çıkardığı veriler açısından çok büyük öneme sahip. En çok blog yazarına sahip 10 ili kapsayan inceleme, Türk blog dünyasındaki yazarların en büyük ilgi alanlarının bilgisayar programı ve ardından da oyun olduğunu gösteriyor.

BloXoo’nun incelemesine göre Adana, Antalya, Samsun, Diyarbakır, Kayseri ve Konya illerinde blog yazarları en çok bilgisayar programı konusuna değiniyorlar. Bu illerde ikinci olarak en çok moda bloglarının yer alması dikkat çekiyor. Bu durumu, söz konusu bölgelerde erkek blog yazarlarının daha fazla olmasına ve erkek yazarların bilgisayar programı, kadın yazarların ise daha ziyade moda ile ilgili yazmasına bağlamak mümkün. Bir diğer dikkat çekici nokta ise Diyarbakırlı blog yazarlarının yemek konusuna satırlarında pek yer vermemeleri.

BloXoo araştırmasında ikinci olarak öne çıkan oyun yazarı blogger’lar en çok Ankara, Bursa ve İzmir’de bulunuyor. 8 ilde en az orana sahip yemek bloglarının İstanbul’da en büyük orana sahip bulunması ise araştırmada dikkat çeken bir başka nokta. Ayrıca ironik bir şekilde, 6 ilde en büyük orana sahip bilgisayar programı konusunun İstanbul’da en az tercih edilen konu olması da bir başka ilginç unsur. İstanbul’da kişisel ilgi ve becerilerle ilgili konuların bloglarda ağırlıklı olarak işlenmesini, İstanbul’un Türkiye’nin kültür-sanat başkenti olmasına bağlamak mümkün.

Türk blog yazarlarının buluşma noktası

İnternet üzerinde yaratıcı ve dünyada kendi alanında ilk olan projeleri destekleyen Inveon Ventures tarafından hayata geçirilen BloXoo, blog yazarlarının Türkiye’deki buluşma noktası. BloXoo, temel anlamda bir blog arama motoru ve kayıtlı üyelerinin bloglarını www.bloxoo.com sitesi üzerinden blog okuyucularıyla buluşturuyor. Böylece BloXoo ziyaretçileri istedikleri konu ve içerikteki blogları arayabiliyor, siteye üye oldukları takdirde beğendikleri bloglara puan verebiliyor ve yorum yazabiliyorlar. Ayda 1.000.000’un üzerinde sayfa görüntüleme oranına sahip BloXoo’da bugün itibariyle 15.000’i aşkın kayıtlı blog bulunuyor ve bu sayılar hızla artıyor. Yazılım ve veritabanı altyapısı Inveon uzmanları tarafından geliştirilmiş bulunan yenilikçi “dikey arama motoru” teknolojisi sayesinde, BloXoo ziyaretçileri aradıkları konu ve içeriğe yönelik bloglara hem hızlı hem de kolay şekilde ulaşabiliyorlar.

Blog yazarlarının illere göre konu bazında dağılımı
¦lt;br /> ¦lt;br /> İstanbul: %27 Yemek; %17 Müzik; %16 Oyun; %15 Moda; %13 Magazin; %12 Program

Ankara: %21 Oyun; %19 Yemek; %16 Müzik; %15 Program; %15 Magazin; %14 Moda

İzmir: %24 Oyun; %21 Magazin; %19 Müzik; %15 Moda; %12 Program; %9 Yemek

Adana: %28 Program; %21 Moda; %21 Magazin; %12 Oyun; %12 Müzik; %6 Yemek

Bursa: %23 Oyun; %22 Müzik; %21 Program; %12 Moda; %12 Magazin; %10 Yemek

Antalya: %26 Program; %19 Oyun; %19 Magazin; %18 Moda; %15 Müzik; %3 Yemek

Samsun: %24 Program; %19 Oyun; %17 Moda; %16 Müzik; %16 Magazin; %8 Yemek

Konya: %30 Program; %24 Moda; %14 Müzik; %14 Magazin; %10 Oyun; %8 Yemek

Diyarbakır: %40 Program; %22 Moda; %16 Magazin; %14 Müzik; %8 Oyun; %0 Yemek

Kayseri: %26 Program; %21 Moda; %21 Magazin; %20 Oyun; %11 Müzik; %1 Yemek

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.