| Videodaki Aldatma Hikayesi Sahte Çıktı!!! eBay, Türk Medyasını İşte Böyle Ters Köşeye Yatırdı

  2
  145

  2007 yılında Türkiye’nin en büyük açık artırma sitesi olan Gittigidiyor.com‘un ortağı olan dünyanın en büyük açık artırma şirketi eBbay, Türk basınına ters köşe yaptı. eBay, faaliyet gösterdiği her ülkede gerçekleştirdiği “viral marketing” (Gizli reklam) stratejisi kapsamında eski sevgilisi Mert’ten intikam alan Fulya adlı İzmirli bir genç kızın Mert’in kendisinde kalan eşyalarını açık artırmayla sattığı senaryosu üzerine bir reklam kampanyası yaptı.

  Senaryo şu şekildeydi:

  Mert, Fulya’nın en yakın arkadaşı olan Begüm ile Fulya’yı aldatır. Bunu da 2 ay boyunca çaktırmadan yapmayı başarır. Fulya olayı öğrendikten sonra bu duruma çok sinirlenir. “Kaşar” olarak nitelendirdiği Begüm ve “şerefsiz” diye nitelediği Mert’ten intikam almak için Mert’in kendisinde kalan değerli eşyalarını açık artırma sitesinden satışa çıkarır. Bunu anlattığı videoyu da internete koyar.

  İşte bu senaryo dün Türkiye’de Facebook aracılığıyla adeta patladı. En çok izlenen videolar arasında giren görüntüler gazetelerin hemen hemen tümünde geniş yer buldu. Milliyet ve Sabah haberi çok büyük görürken, Show TV ana haber bülteninde bu olaya yaklaşık 5 dakika ayırdı.

  Ama hiçbiri bunun aslında bir reklam faaliyeti olduğundan haberdar değildi. Ebay, viral marketing yöntemini tüm dünyada en çok kullanan şirketlerden biri. Bu tür sanal haberlerden kendi şirketine reklam sağlıyor, hem de bunu hiç para harcamadan yapıyor. Daha önce benzer bir uygulama İspanya’da yapılmış, bu kez de Manu ile Laura’nın aşk hikayesi konu edilmişti.

  Kendisinden ayrılmak isteyen Manu’nun kendisinde kalan eşyalarını kameranın önünde parçalayan Laura eski sevgilisinden intikamını bu şekilde alıyordu. Daha sonra bu videonun tamamı yayınlandığında en sonda “Sizin için değersiz olan bazı şeyler başkaları için çok değerli olabilir. Açık artırmaya çıkarın, görün” sloganıyla Ebay logosu yer aldı

  2 Yorumlar

  1. Merhaba Aytaç,

   Çok güzel ve yüreklice bir yazı olmuş.

   Viral marketing yapalım diyerekten firmaları heyecanlandırmanın yanında halkı kandıracak şekilde bu tür uygulamaları yapanları birilerinin yazması ne güzel.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.