| Yahoo!’nun Yang’ı CEO Koltuğuna Veda Ediyor

  2
  24

  Yahoo!’nun sahibi ve hala CEO’su olan Jerry Yang 1,5 yıldır çırpınmaları sonrası CEO pozisyonuna veda ediyor.

  Haziran 2007 yılında Yahoo! başkanlığından alınan ex-CEO Terry Semel, Yang tarafından eski görevine (CEO – direktör olarak) getirilmesi bekleniyor. Ancak bu noktada dünyanın en büyük insan kaynakları danışmanlık şirketlerinden olan ve doğrudan Yahoo!’ya da danışmanlık veren Heidrick & Struggles International, yeni bir CEO’nun göreve getirilmesinin daha doğru bir hamle olduğunu düşünmekteler.

  Terry Semel
  Terry Semel

  2008 yılı hem Yang hem de Yahoo! için tam bir türbülans yılı olmuştur. Şubat ayında Microsoft’un Yahoo! firması için önerdiği 44,6 milyar $’lık yada hisse başına 31 $’lık teklifi Yang için hem kabuledilmesi zor hem de kabul edilip Yahoo!’yu kaybetmeye kıyılamaz bir duruma sokmuştur.

  Bir çok aylarda ve olaylarda kolaylıkla zaferle çıkan Yahoo! bir çok kereler verilen teklifin çok düşük olması nedeni ile kabul etmemesine karşın hissedarlar tarafından oldukça tepki görmüştür. Bu gelişmeler hem hissedarların kafasında hem de Microsoft’tun, Yang’ın Yahoo!’ya kişisel yakınlık duyduğu fikrini de güçlendirmiştir.O zamandan beri, Yahoo! yöneticileri ve çalışanları bir sürü gibi dağılmaya başladı. Birde bunun üzerine Google ile ortak bir çözüm için arama bağlantısı başarısız olup pazara kapatılınca, Yahoo!’nun hisseleri 10.63 $’e düştü. Yönetim kurulu, şirketin dönüşümünün olduğu CEO ve liderliği sürdürmesi için Yang’a sorduğunda, daha etkili büyümeyi sürdürmek için farklı bir çağ boyunca iş tekrar görmek için önemli hamleler için kabul ettiğini vurguladı.

  Yang bununla birlikte; “Zaman, yeni, daha açık bir yolda ilerlemeyi sağlayacak bir lider CEO’nun zamanı. Benim bu zamandaki vazifem global stratejide odaklamaya devam etmek ve CEO’ya elimden geldiğince yardım etmektir.”olduğunu da sözlerine ekledi.

  Hisselerin hızlı düşüşü sonrası Microsoft ile anlaşmayı kabul eden Yang, pazartesi resmen görevi bırakmış olacak ve Microsoft’un arama motorlarında Google ile yarışma çabaları hala devam edeceğe benziyor.

  2 Yorumlar

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.