| Neuralink, İlk Beyin İmplantı Takılan Hastasının Deney Sonuçlarını Açıkladı

0
3

Elon Musk, Ocak ayında, kurucusu olduğu nöroteknoloji şirketi Neuralink’in, ilk kez bir insanın beynine çip yerleştirdiğini açıklamıştı. Ancak hastanın kim olduğunu belirtmemişti.

Soyal medya platformu X’teki bir Space programında açıklama yapan Musk, hastanın tamamen iyileşmiş göründüğünü ve sadece düşünerek, bilgisayarın fare imlecini oynatabildiğini söylemişti.

Elbette böylesine önemli bir olayın, bir sosyal medya platformunda birkaç cümleyle geçiştirilmesi ve deney sonuçlarının detaylı şekilde paylaşılmaması, bazı çevrelerde şüphe uyandırmış ve çeşitli tartışmalar yaratmıştı.

Neuralink şirketi nihayet, geçtiğimiz günlerde (21 Mart), beyin implantına sahip ilk hastasının deney sonuçlarını canlı bir video ile paylaştı.

29 yaşındaki Noland Arbaugh, sekiz yıl önce geçirdiği bir kaza sonucu, boynundan aşağısı felç kalan bir hasta. Deneyde Arbaugh’a, beyin sinyallerini toplayıp deşifre ederek bir bilgisayara gönderen “Link” isimli beyin implantı yerleştirildi. Bu sayede Arbaugh, zihnini kullanarak bir imleci kontrol etmeyi ve basit bir metin editöründe yazı yazmayı başardı. Deneyin en dikkat çekici sonucu ise Arbaugh’un zihnini kullanarak satranç oynayabilmesiydi.

Noland Arbaugh, deneyin ertesi günü de (22 Mart) sadece “düşünerek” X’te paylaşım yaptı. Neredeyse 70 milyon görüntülemeye ulaşan paylaşımında Arbaugh, şu sözleri söyledi:

“Twitter banned me because they thought I was a bot, @X and @elonmusk reinstated me because I am.” (“Twitter, bot olduğumu düşündüğü için beni banlamıştı; X ve Elon Musk ise öyle olduğum için geri getirdi.”)

Neuralink’in ilk insan deneği olan Noland Arbaugh’un tweet’inin yankıları sürerken, bu kez de paylaşımın ertesi günü (23 Mart), düşünce gücüyle yarış oyunu oynadığı bir video paylaşıldı. Bu video, Neuralink’in potansiyelini bir kez daha ortaya çıkardı. Zira Arbaugh, videoda, yalnızca düşünce gücüyle Mario Kart oynuyor.

Satranç nispeten statik bir oyun olduğundan, Mario Kart oynamak, Neuralink ile bilgisayar kontrolü açısından önemli bir ilerleme olarak kabul edilebilir.

Arbaugh, daha önce yapmış olduğu açıklamada, bilgisayarın faresini kontrol etmek için yalnızca fare imlecini düşünmenin yeterli olmadığını; aynı zamanda onu kontrol etmeyi düşünmesi gerektiğini de söylemişti. Bu sebeple Arbaugh’un, arabayı sağa sola döndürmek için, sağa sola gittiğini düşünmekten daha fazlasını yapması gerektiğini de göz önünde bulunduralım.

Neuralink’in ilk beyin implantı deneyi, beyin-bilgisayar arayüzü teknolojisinde önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor. Deney, Neuralink’in, tıp alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunu ve felçli hastaların hareket kabiliyetlerini geri kazanmalarına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ancak, bu teknolojinin yaygın olarak kullanılması için daha fazla araştırma ve geliştirmeye ihtiyaç var. Ayrıca birçok teknik, etik ve sosyal sorunun da çözülmesi gerektiğini unutmayalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.