| Zeynep Mengi İle Sosyal Ağlarda IK Yönetimi Üstüne

  0
  87

  Zenep Mengi – İK’cılar eleman aramak için sosyal medyayı ne kadar kullanıyor?

  Aytaç Mestçi – Günümüzde tüm dünya ya bakıldığında İK’cıların % 18, ABD’de % 65’i türkiye’de ise % 35 İKcılar eleman aramak sosyal medyayı kullanmaktalar.

  (Kaynak Robert Half) report

  Zenep Mengi – Mülakata gelecek adaylar internetten araştırılıyor mu?

  Aytaç Mestçi – Yurtdışında bu prosedür artık bir standart haline gelmiştir. Keisnlikle aday adayların e-profilleri önceden incelenmekte, bloglarına bakılmakta ve aday adayın takipçilerinin aday için yaptığı yorumlara dikkat edilmektedir.

  Zenep Mengi – İK’cılar hangi sosyal ağlarda tarama yapıyorlar?

  Aytaç Mestçi – Tüm dünya’da olduğu gibi IK’ciların öncelikle dikkat ettiği ağlar “Sosyal İş Ağları”dır. B uaçıdan bakıldığında öncelikle LinkedIn ve Xing ağları gelmektedir. Bundan sonra adayın facebook sayfası ve twitter performansı ve blogunun konusuna göre ve yazdığın içeriklere göre blog arama mortundaki yeri değer kazanmaktadır.

  Zenep Mengi – En sık hangi mecraları kontrol ediyorlar?

  Aytaç Mestçi – Bu soruya yukarıda cevap verdim. Ancak yukarıda yer almayan flickr – pinterest gibi platformlar adayın hem kendi hakkındaki/yaşamındaki resimleri hem de diğer konularda ki resim paylaşımlarınla aday psikolojisi ilgi alanları girişkenliği gibi konularda saptamalar yapılabiliyor.

  Zenep Mengi – Çalışanların kendilerini ele verdiği sosyal medya platformları hangileri?

  Aytaç Mestçi – Çalışanların kendini en çok ele verdiği platformlar hiç şüphesiz öncelikle facebook – daha sonra twitter ve resim paylaşım ağları olarak söylenebilir. Kimi zamanda kişisel bloguna yazdığı bir fikir ve eleştiri aday hakkında olumsuz karar olmasına ya da görüşmede üstüne gidilecek konuların belirlenmesinde yardımcı olmakta.

  Zenep Mengi – İK’cılar adayların sosyal ağlardaki profillerinde nelere dikkat ediyor? (arkadaş sayısı, takipçi sayısı…)

  Aytaç Mestçi – IKcilar adaylara bakarken adayın;

  • Güncel bilgileri olması
  • Video CV
  • Gerçek resim
  • Yazılı CV
  • Aday hakkında referans yazı
  • Aday hakkında referans yorum
  • Adayın yeteneklerinin bahsedildiği kısım
  • Adayın diğer sosyal ağ hesap bağlantıları
  • Yapmış olduğu projeler
  • Ağları ne sıklıkla aktif olarak kullandığı
  • İletişim bilgileri (email – telefon – cep telefon)

  Gibi özelliklere bakılmakta

  Zenep Mengi – Araştırmalarda buldukları paylaşımlar bu adayı işe almada İK’cıları nasıl etkiliyor?

  Aytaç Mestçi – Adayın bulunmuş oldukları paylaşımlar aday adayın bir ön görüşmeye çağrılmasında doğrudan etkilidir. Hatta sosyal iş ağlarının önemli bir özelliği olan anlık mesajlaşma ile kimi adaylar yazılı görüşmeye tabii tutularak günümüzde çok büyük kurumsal firmalarda olan 3-4 gibi görüşme aşamalarının 1e inmesi sağlanabiliyor

  Zenep Mengi – Görüşmeye çağırdıkları bir adaydan, daha mülakata almadan vazgeçebiliyorlar mı?

  Aytaç Mestçi – Tabii ki bu olasılık çok yüksektir. Çünkü sosyal ağlar evvelinde her aday adayı 2 sayfalık bir cv hazırlayıp gönderirdi ki bu cvlerin büyük çoğunluğu bir birine benzerdi. Bu yüzden de görüşmeler uzun sürerdi. Ancak günümüzde adayın göndermiş olduğu cv ile sosyal ağlardaki kişilik yapısının uyuşması gerekmektedir. Buna bağlı sosyal ağlardaki tarzı adayın ben beyazım dediğini siyah haline döndürebilir.

  Bunun tersi durumlarda olmaktadır ki burada göre kesinlikle dijital headhunterlara düşer. Bu noktada içine kapanık gönderdiği cv ile siyah görünen bir adayın sosyal ağlardaki paylaşımı onu tam siyah değil de gri olarak görünmesini sağlayabilir. İşte o griden beyazı çıkartabilmekte iyi bir dijital head hunter işidir. Ben buna kısaca “dijital kişilik okuma yetisi” derim.

  Zenep Mengi – İş arama sürecinde olan biri sosyal medyada ne paylaşmalı, ne paylaşmamalı?

  Aytaç Mestçi – Bu noktada eski durumu düşünün. İş arama sürecinde olan bir kişi aman ben iş arıyorum dur iyi bir cv yazar/kopyalar. Kendisini olmamış şeyleri olmuş gibi gösteren bir içerik ortaya çıkarır. Ama görüşmede bunların olmadığı çıkar.

  İnteraktif ortamda da bu geçerlidir. Sosyal ağlarda önce asal kuralı unutmayın “Arkasında duramayacağınız hiçbir içerik paylaşmayın!!!”

  Bu açıdan bakıldığınızda işin daha başında doğru bir yol izleyerek içerikleri paylaşmalısınız. Ancak bu noktaya kadar yanlış yolda ilerleyen bir adaya öncelikle önerim. Fikirlerini desteklemeyen her türlü içerik/resim/bağlantı paylaşımlarını hesaplarından hemen silsin ve bundan sonra paylaşımı bıraksın. Taraf olmadığı sayfa ve grupların üyeliklerinde çıksın. Kişisel bloglarında kişiye zarar vereceğini düşündüğü içeriklerini kaldırsın.

  Zenep Mengi – Görüşmeye çağrılan adayın sosyal medya kullanımında kendisinden neler bekleniyor?

  Aytaç Mestçi – Görüşmeye gelen adayda sosyal medyayı doğal kullanıp kullanmadığı öncelikle kontrol edilir. Bu adayın uzattığı CV harici daha ayrıntılı analiz edilmesi için önemlidir. Bunun haricinde sosyal medya da yaptığı paylaşımların başvurmuş olduğu alanla ilgili ne kadar uyumlu olduğu gözlemlenmektedir.

  Zenep Mengi – Adayların sosyal ağlardan kontrol edilmesi ne kadar etik?

  Aytaç Mestçi – Sosyal ağlarda kontrol edilmesinin ne kadar etik olduğu tartışılsa da bugün alınan kararlarla birçok firma şirket içinde cep telefonu, basılı materyalleri kaldırmış durumda. Ya da göreceksiniz ki yakın bir gelecekte çoğu kaldıracaklar. Bunun sebebi hiç şüphesiz bilgi güvenliğinin sağlanmasıdır. Bu noktada bu kontrol edilen şirket içi bilgi güvenliğidir. Ancak şirket dışı bilgi güvenliği ve kurumsal duruşta birçok kısım olduğu gibi kurum personellerinin sosyal ağlardaki hesapları da markalar için önemli bir alandır.

  Zenep Mengi – Hemen hemen her şirket bunu yapıyor mu?

  Aytaç Mestçi – Şu anda bu bilgi güvenliğini ağırlıklı olarak call center firmaları ve ayrıntılı bilgi sağlaması yapan ve özel bilgileri ve değerli bilgi geçmişi olan firmalarda (know-how) kullanılmakta. Bu sayede değerli bilgi hiçbir alanda firma dışına çıkmamasına çalışılmaktadır.

  Zenep Mengi – Sosyal medya ik’cıların eleman arama şeklini, sürecini değiştirdi mi, nasıl?

  Aytaç Mestçi – Bu konuda ülkemizde özellikle headhunter, shothunter larbu konuda yoğun olarak bu alanları kullanmaktalar. Ancak IKcilara tam olarak inmiş olduğunu düşünmüyorum

  Zenep Mengi – Sektörden sektöre bu araştırma değişiyor mu? Mesela bankada işe girecek biriyle reklam ajansından çalışacak birinin sosyal ağlardaki paylaşımları İK’cılar için fark ediyor mu?

  Aytaç Mestçi – Bu alanda kesinlikle araştırma aynı olmalıdır ancak firmaların elemanlardan beklentileri ve sosyal ağları ne kadar rahat ya da denetimli kullanmaları önemlidir. Mesela bir banka elemanı sosyal ağda rahat paylaşım yapamazken sosyal medyacı biraz daha rahat olabilir ancak kantarın topuzu kaçmamalıdır. Ancak her iki uçta ki firma yapısında da personelin sosyal ağlarda içerik paylaşım stratejileri konusunda aynı bir call center elemanını sıklıkla aldığı eğitimler gibi eğitimler alması gerekmektedir.

  Zenep Mengi – Eklemek istedikleriniz…

  Aytaç Mestçi – Her kurumun 2 farklı sosyal medya politikası olması gerekmektedir. Bunlardan birisi şirket içi kullanım politikası birisi de şirket dışı şirket politikası. Bu politikalar la ilgili maddeler şirket giriş sözleşmelesinde de yer almalıdır. Bu konudaki ayrıntılı bilgiye aşağıda verdiğim eğitimden ulaşabilirsiniz.

   


  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.