| Sosyal Medya Kapitalizmin Sonumu Getirecek

0
68

Kapitalizm ya da diğer anlamı ile Anamalcılık, özel mülkiyet sahibi üretim yapan ve tüm üretim araçlarının tekel sahibi olan işletimini yapan en önemlisi bunlara bağlı özel yönde piyasanın durumunu belirleyen sosyal ve ekonomik sistemdir.

Daha basit açıklamayla paran olduğu sürece yönetirsin ve insanlar senin dediğini yaparlar.

Kapitalizmin fikir babalarından Karl Marx kapitalist üzerindeki en önemli savı “Kapitalizm de üretim araçlarına ve sermayeye sahip olan burjuva sınıfının çıkarına işleyen, onu meşru kılan bir sistem” olmasına rağmen aslında bu konuda yıllar süren çalışmaları sonrası söylediği önemli bir söz beni etkiler. Çok basit ve anlaşılır olan bu cümle;
“Dünyanın kurtuluşu sosyalizmdedir”

Şimdi bir daha düşünelim ve düşünürken biraz sosyal ağlara gidelim. Bu gün büyük markalar çok önemli büyük bütçelerde sektörde kapitalist değerlerle önde ilerlemesini sürdürmekte. Bunu yapan medyanın tüm araçlarını kişileri 9. Seviyeden bile etkileyebilmek için kullanmaktalar. Ama bir gerçek oluşmaya da başladı. Bu da çok büyük medya gücü bir kapitalist yanı olmayan bir markanın sosyal ağda büyük bir patlaması sesi çok iyi olan bir grubun YouTube üzerinde bir günde meşhur olması mümkün olmakta. Buda kapitalist düşünce kavramında bir zedelenmeye neden olmakta. Düşünün kapitalist düşüncede bir durumu belirleyen taraf bir de durumunu belirlenmesi bekleyen koyun sürüsü var. Sosyal ağlar evvelinde bu koyun sürülerinden nadiren de olsa çobanlar çıkıyordu bu çobanlarda kapitalist büyükler tarafından bir anda taraf değiştiriliyordu. Ama ya sosyal ağlarda bu iş çok hızlı şekilde değişim sağlayabilmesi olasılığı koyunları acaba dedirtmeye başladı.

Bu durum kapitalist markalarda da güven eksikliği ile marka değer kaybı yaratabilir mi endişesi doğurmaya başlamıştır. Neler olabilir bilemem ama sosyal ağ Karl Marx’ın çizdiği hatta kaymalara sebep olduğu kesin bir gerçektir. Zaten Karl Marx’ta söylemiş “Ulan her gün milyonları milyonlara bölüyorum, milyonları milyonlarla çarpıyorum. Cepte beş para yok!!!”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.