| Alıntı: YouTube – Google Yasakları; Mustafa Akgül

2
25

I. You-tube google yasakları hk

II. Kampanyalar

I. Youtube-google yasaklari

Son yasanan karsiklik konusunda benin anladiklarim, ve INETD olarak yaptigimiz aciklama:

TIB bu haftaya kadar sadece mahkemece yasaklanan, kararda zikredilen, IP’leri yasaklıyordu.Ayrica  DNS yasaklamasi yapıyordu. Son zamanlarda  google IP’lerde kayma oldu, ve bazi servisleri bir araya getirdi. Ayni IP uzeriden docs, tranlate,  analaytics , maps gibi servisleri ve tabii youtube.com’u vermeye basladi. youtube IP’leri epeydir degisiyordu. Bu konuda  ciddi  endiseler  soz konusu.

Bu hafta basinda TIB bu IP’lere yasaklama getirdi.  O nedenle,  internet yavasladi,  yer yer docs, translate, maps, analytics gibi servisler de aksamalar oldu. Baska hatalarda oldu sanirim. Bunlara baglanmaya kalkınca,   “bu siteye erismek mahkeme karariyla yasak” yazisi da  cikmadi.

Ortada  yeni bir mahkeme kararı  yok. Kararın yeni bir yorumu var. Burada  yetki aşımı söz konusu. Karara yeni bir yorum getirebilirler mi? Bunu avukat arkadaslar cevap versinler. Ote yandan,  5651 ile  Ataturk nedeniyle  TİB bir webi kapatabilir. Enaz 2 tane kapattigini 2009 raporundan biliyoruz.

Dun servis saglayiclaar tebligat gitmis. Kamuoyuna da haberler yayginlasinca, aciklama geregi  duydular.

Tipik  katilimci  , seffaf demokrasi uygulmasi!

INETD’nin açıklamasi: http://inetd.org.tr ve http://blog.akgul.web.tr

————————————————————————————————

Youtube Yasağı Pire için Evi Yakmaktır!

<http://blog.akgul.web.tr/?p=103>

TİB bu hafta başında İnternet yasaklarının uygulamasında 2 yıllık uygulamasını değiştirerek, Türk İnternet Kullanıcılarına daha çok zarar verecek bir uygulamaya geçti. Kamuoyunu haberdar etme, planlama aşamalarını atlanarak hızla uygulanan IP temelli yasaklama ile çok büyük bir haksızlığa ve karışıklığa sebeb oldu. Türkiye youtube’daki 5 adet sakıncalı bulunan video nedeniyle, google’un önemli servislerinde yavaşlama ve erişim engellemesine sebeb oldu ve olmaya devam ediyor.

Bilindiği gibi, bir IP numarası bir apartman ve iş merkezi gibi pek çok evi yada dükkanı barındırır. Alan adı bir iş merkezindeki tek tek dükkanlara erişime imkan verir. Bir URL ise tek tek dükkanlardaki nesnelere erişimi sağlar. 5 video’yu yasaklamak için pek çok alış merkezini yasaklamak, pire için yorgan yakmanın çok ötesiden pire için ev yakmaktır.

Yasakların bu şekilde uygulaması, interneti anlamayan bir bakış açısının, hukukun temel ilkelerini çiğneyerek, Türkiyeye zarar vermesiyle sonuçlanacaktır. Bu yasaklar, Türkiye İnternetini geliştirmeyecek, Türk iş dünyasına ve internet sektörüne zarar verecektir. Bu ifade özgürlüğüne, eğitim özgürlüğüne, iş yapma özgürlüğüne verilmiş bir zarardır. Bu yurttaşa güvenmeyen bir bakışın yansımasıdır.

Youtube yasağına sebeb olan 10 adet videodur. Bunların yarısı kaldırılmış ve geri kalanına ise Türkiye’den bir bilgisayardan erişmek mümkün değildir. Youtube yasağı kalkmış olsa bile, mahkemenin yasakladığı videolara erişmek mümkün değildir. Ülkemiz, kendi ifade özgürlüğü normunu defacto olarak dünyaya kabul ettirmeye çalışmaktadır.

Kaldıkı, TİB söz konusu videolara URL filtreleme ile erişimi engelleyebilir. Sadece yasaklanmak istenen videolara erişimi engelleyip, yurttaşların bu yasakların varlığından bile haberdar olmayabilir. BTK bunu yapacak teknik, mali ve idari kapasiteye sahiptir. Ama, anlaşılmayan bir şekilde, bu konuda çağrılara kulaklarını kapatıyor.

Sakıncalı bulduğumuz içerikleri yer yer sivil yapılarla engellemek, ve daha çok yurttaşın denetimine bırakmak gerekir. Özgürlükçü bir bakış açısıyla, yurttaşa güvenen, onunla diyalog içinde bir toplumsal yapı için İnternet sonsuz olanaklar sunmaktadır. Ülkemiz ise yasakçı reflekten kendini hiç kurtaramıyor. İnternetin sanayi devrimi boyutlarında köklü bir değişim olduğunu anlayana kadar bu yasakçı uygulamalar maalesef devam edecektir.

Ülkemizin İnterneti demokrasimizi geliştirmek, dünya ile bütünleşmek, rekabetçi yapıya ulaşmak, kendimizi ifade etmek ve geliştirmek için kullanmalıyız.

*İnternet yaşamdır*

II. Youtube yasagi konusunda süregelen kampanyalar ve bulusma adresleri

http://kampanya.org.tr/sansur/

http://yeter.neonebu.com

http://friendfeed.com/netdas/

http://sansuresansur.org/

2 Yorumlar

  1. Hani işin teknik dilini bilmiyorum ama karşıyım engellemelere. Dediğin gibi sadece bizim ülkemizde bu kadar yaygın. Engellemek neye çözüm olabilir ki. Kişi rahatsızza gitmeyecek aramayacak ve bakmayacaktır. Ben buna inanıyorum. Sevmediğim ya da onaylamadığım mekanları neden ziyaret edeyim. ok engelledin de yenisi yapılandıramaz mi ki insanlar siye sorarak devam edeyim. Genel sorunlar devam eder. Youtube bir gün giriş yapabilirken bir gün yapamıyorum ama adil olduğunu düşünmüyorum. Konu derin anlatmak lazım sık sık ama bilmiyorum ki kimler nerelerde sınırlarını aşıyorlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.