| Alıntı: AdWords için Web Tasarımı Nasıl Olmalı?

3
16

Web tasarımı yazı dizimize hoş geldiniz. E-ticarette başarılı olmanızı ve AdWords kampanyalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak bazı önemli web sitesi tasarımı kavramlarını sizinle paylaşmak istedik. Bugün, size web tasarımı ve açılış sayfası optimizasyonu ile ilgili en iyi uygulamaları açıklayacağız.

İşletmenizin çevrimiçi tanıtımını yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey web sitenizi gerçek bir mağaza gibi düşünmenizdir. Bir mağazaya girerken beklentileriniz nelerdir?

 • Müşteriler genellikle bazı temel öğeleri ararlar. Öncelikle, ürünleri kolayca bulmak isterler. Dolayısıyla, organizasyon çok önemlidir.
 • İkincisi, fiyatlar ve tekliflerin açıkça belirtilmesi gerekir.
 • Son olarak, müşteriler iyi hizmet almayı beklerler ve bunu sağlayan da genellikle bir satış elemanıdır. Gerçek dünyada mağazada gezinip bir şeyler aramaya devam edebiliriz. Ancak, sanal dünyada satış yaparken, müşterileri içeride tutmak daha zordur.
 • Örneğin, ziyaretçilerin bir açılış sayfasında kalıp kalmamaya genellikle 8 saniye içinde karar verdiklerini biliyor muydunuz?

Ziyaretçilerinizin açılış sayfanızda kalma isteğini otomatik olarak kırabilecek bazı temel öğeler aşağıda verilmiştir. Sitenizde aşağıdaki öğeleri bulundurmaktan kaçının:

 • Pop-up’lar: Ziyaretçinizin sayfanızı görmesini engellememek ve gideceği bir sonraki yeri özgürce seçmesine izin vermek çok önemlidir
 • Sayfanın uzun sürede yüklenmesi: Çevrimiçi alışveriş yapanlar doğal olarak sabırsız ve tenkitçi kişilerdir. Dolayısıyla en iyisi, işleri onlar için olabildiğince kolaylaştırmaktır
 • Kayıt olma: Bir web sitesine erişim için kayıt yaptırmak veya hesap oluşturmak zorunda olmak kullanıcıların isteğini kıran başlıca unsurlardandır. Ziyaretçilerinizin kayıt olmaları sizin için gerçekten gerekliyse bunun faydalarını açıklayın ve işlemi basit tutun. Diğer bir iyi seçenek de kullanıcılara kayıt olmaları karşılığında gelecekteki alışverişleri için ek indirim teklifleri sunarak, kayıt konusunda, satın alma işlemi tamamlandıktan sonra karar verme imkanı tanımaktır.

Yukarıdaki öğeleri sitenizden kaldırdıktan sonra, şimdi web sitenizin performansı için çok önemli olan üç alana geçelim: ana sayfa tasarımı, gezinme ve kategori sayfaları

1. Ana sayfa tasarımı

Ürün kategorileri ve özel teklifler gibi tüm önemli bilgileri sayfanın yukarısına, ekranın üst kısmına gelecek şekilde yerleştirin. “F” görünümünü kullanmayı düşünün. 2006 yılında Nielsen Norman Group tarafından yapılan göz izleme çalışması, kullanıcıların web sitesi içeriğini “F” düzeninde tarama eğilimi gösterdiklerini, özellikle sayfanın sol tarafına odaklandıktan sonra, üstteki alttakinden daha uzun olmak üzere iki yatay şerit çizdiklerini ortaya koymuştur. Bu “F” bazen “E” şeklini almaktadır. Aşağıda ana sayfa tasarımı hakkındaki ipuçlarını bulabilirsiniz:

 • Markanızın ve sitenizin amacının görünür olmasını sağlayın. Bu sayede müşterilerinizin marka bağlılığını artırır ve müşterilere güven verirsiniz.
 • Uzun tanıtımlardan kaçının. Bu bilgileri her zaman için “hakkımızda” bölümüne koyabilirsiniz.
 • Karmaşıklıktan kaçının. Web siteniz kolayca taranabilmeli ve ürün kategorileri, nakliye ve taşıma bilgisi veya iletişim bilgileri gibi sayfa bölümleri bir bakışta bulunabilmelidir.
 • Çevrimdışı veya sezonluk teklifler (ör. anneler günü) gibi farklı promosyonları test etmek için ana sayfanızı kullanın.
 • Ana sayfanızda dikkat çeken harekete geçirici ifadelere (ör. “Tüm Siparişlerde Hızlı, Ücretsiz Nakliye”) yer verin.

2. Gezinme

Doğru açılış sayfasını kullanmayı özen gösterin. Kullanıcılar AdWords reklamlarınıza tıkladıktan sonra, web sitenizi ziyaret ettikleri zaman, sitenizde bir satın alma işlemi gerçekleştirecekleri anlamına gelmez. Onları doğru sayfaya yönlendirdiğinizden emin olmanız gerekir. Kullanıcıların satın alma işlemini kolayca yapabilmeleri için:

 • Ürüne özel anahtar kelimeler ve reklamlar, ürüne özel sayfalara bağlantı vermelidir. Ayrıca ürün sayfaları, satın alma sayfasına en fazla 2 tıklama uzaklıkta olmalıdır.
 • Reklamınızın başlığını açılış sayfanıza yansıtmaya çalışın.
 • Reklam metninizde belirtilen tüm satış artırıcı özellikleri (fiyatlar, teklifler, teslimat seçenekleri) açılış sayfanıza ekleyin.

Net etiket ve başlıklar kullanın. Gezinmeyi kolaylaştırmak için, ürün ve hizmet kategorilerini görünür hale getirerek ziyaretçilerinize yardımcı olmalısınız. Bunu net etiket ve başlıklar kullanarak yapabilirsiniz. Pratik ve anlamak için çaba gerektirmeyen bir gezinme yapısı sunmalısınız.

Basit Terminoloji kullanmaya özen gösterin. Mümkün olduğunca günlük kullanılan gereksiz terimleri sitenizde kullanmaktan kaçının ve ürününüz çok özel bir ürün olsa dahi müşterilerinizin web sitenizdeki tüm terimleri anlayabileceğinden emin olun.

Ana sayfa bağlantısı ve ilerleme göstergelerini kullanmaya özen gösterin. Sayfanızın en üstüne ilerleme göstergeleri ve bir ana sayfa bağlantısı yerleştirmeyi unutmayın. Ayrıca, site araması, üst veya yan gezinme çubuğu ya da ürün bağlantıları gibi net öğeler yardımıyla kullanıcılara bir sonraki hedeflerini gösterin.

Ayrıca, web tasarımı ve ziyaretçileri alıcılara dönüştürme konusunda daha fazla bilgi edinmek için Google Dönüşüm Merkezi sitemizdeki PDF e-kitabımızı da inceleyebilirsiniz. Web sitesi optimize edici aracımızı da kullanarak sitenizi optimize edebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

3 Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.