| Sosyal Ağ Paylaşım – Biraz Hakları Yemek mi Olmaya Başladı?

0
13
Business concepts illustrated with colorful wooden people - networking, organizational groups, or workgroups.

Hepiniz biliyorsunuz çok yakın bir süre evvel dünyanın bir numaralı video portalı YouTube ile yine Dünyada 3’üncü sırada bulunan Warner Music Group arasında anlaşmazlık oldu böyle bir anlaşmazlık Sonrası aklımda bir soru işareti dönmeye başladı acaba sosyal ağ paylaşım siteleri amaçlarından sapıp suistimal edilmeye mi başlandı?

Bir süredir, YouTube ve Warner Music Group arasında lisans anlaşmasının yenilenmesiyle ilgili devam eden görüşmeler geçtiğimiz hafta olumsuz olarak neticelendirildi. Görüşmelerde anlaşma olmaması karşısında Warner Music Group’da youTube içinde yer alan tüm içeriklerini mahkeme kararı ile çekti.

Özellikle kullanıcıların istediği içerikleri yüklerken, içerikte yer alan Artist, söz yazarı ve yayıncıların hak ettiği tazminatların yayıncı kuruluş olarak YouTube’tan talep edilememesi bu sorunun başlıca nedeni. YouTube bu durumdan içerikleri ben koymadım diyerek sıyrılmaya çalışırken, aslında kanunda yayınlayan site sahibinin de bundan sorumlu olduğu görülmektedir. Bu yüzden sosyal ağ paylaşım kavramı içinde bir sürü sanatçı ve üreticinin çalışmaları hakları verilmeden sunuluyor. İşte bu noktada tekrar soruyorum. Sizce Sosyal Ağ Paylaşım kavramı herkese her şeyin açık olması ile birlikte haklara saygı kavramını da getirmeli mi yoksa “Kopya-Yapıştır-Hakkı Boşver” kavramı mı kabul edilmeli.

Bu arada şunu da söyleyeyim, Warner Music’in YouTube’a karşı bu hamlesi sonrası başta Universal Music Group olmak üzere Sony Music ve EMI’de YouTube ile masaya oturma yolunda.

YouTube’un sahibi Google’dan yapılan son açıklama ise şöyle: “Ortaklarımızla gerçekleştirdiğimiz iş sözleşmeleri bizim kabul edebileceğimiz gibi olmadığı taktirde, yola başka ortaklarımızla devam ederiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.