| Avrupalı Kadınlar, Çevrimiçinde Erkekleri Sollayacaklar

  0
  18

  European Interactive Advertising Association (EIAA)’e bağlı Mediascope Europe’un yayınladığı rapora göre; son üç yılda Avrupalı kadınlar, erkeklere kıyasla, web kullanımını daha hızlı bir oranda artırdılar.

  Avrupa’da, geçen yıl, erkekler haftada ortalama 11 saatlerini; kadınlar ise ortalama 9 saatlerini internet başında geçirdiler. Erkekler çevrimiçinde daha çok vakit geçirseler de; son üç yılın internet kullanım artışlarına bakıldığında, erkeklerin %54’le, %63 artış gösteren kadınların gerisinde kaldığı görülüyor.

  Geçen yıl, Avrupalı kadınların TV izleme oranı %12 artarken; dergi okuma oranı da %4,5 geriledi. Rapora göre, medyadaki bu değişim; interneti, Avrupa’nın en hızlı büyüyen iletişim aracı haline getirdi.

  İnternet kullanımındaki artış, 16 ila 24 yaşındaki kadınlardan kaynaklanıyor. Genç iş kadınları ve anneler de bu kesit içinde yer alıyorlar. Çalışan genç kadınlar arasında internet kullanım oranı %116 artış göstererek; 2003’teki büyümesini ikiye katladı. Çocuğu olan kadınlar ise, olmayanlara nazaran; Avrupa’da interneti %14 oranında daha fazla kullanıyorlar.

  Günümüzde daha çok kadın, geniş bant internet bağlantısını tercih ediyor. Üç yıl önce kadınların geniş bant internet kullanım oranı %17 iken; bugün %60’a ulaşmış durumda. Kadınlar, geçen yıllara kıyasla, geniş bant internetin daha fazla farkına varmaya ve onu kavramaya başlamış durumdalar. Üç yıl önce kadınların %48’i, internet bağlantılarının geniş bant olup olmadığının bilincinde değildi. Günümüzde kadınların %5’i, hâlâ bu bilgiye sahip değil.

  Rapor, reklâmcıları uyarıyor: “Reklâmcılar, kadınların çeşitli medya araçlarını kullanımlarındaki gelişmeyi ve İnternet vasıtasıyla etkileşim yollarını, ‘blogging, e-ticaret ve anlık mesajlaşma’ gibi işlemlerle, yaşam tarzlarına başarılı bir şekilde entegre ettiklerini kabullenmeliler.”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.