| Site Dışı – SEO Arama Motoru Optimizasyonu

  0
  18

  Site dışı – SEO arama motoru optimizasyonu sitenize başka sitelerce link verilmesi veya diğer bir ifadeyle bağlantı kurulmasını sağlamaktır. Sitenize yöneltilen çok sayıda link sitenizin Google PageRank’ını arttırır ve sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda olmasını sağlar.

  Tabi ki sitenize link isteyeceğiniz siteleri belirlerken dikkat etmeniz gereken bir çok husus vardır. Temelde bu sitelerin arama motorlarının güvenebileceği siteler ve sitenizin alanında faaliyet gösteren siteler olması gerekir.

  Link toplarken linkin yazısal olması daha faydalıdır. Yani bir banner koymak yeterli değildir. Çünkü arama motorları yazısal içeriğe anlam verebilmektedir. Yazı linkinizi oluştururken link yazısında hedeflediğiniz anahtar kelimelerden bahsetmeniz gerekir. Örneğin, ayakkabıcıysanız, kalkıp sadece ‘Bekiroğlu Ticaret’ diyeceğinize ‘Ayakkabı Bekiroğlu’dan alınır’ demek daha mantıklıdır. Böylece sitenize link veren site bir ayakkabı firmanızı onaylamış olur, yani arama motoru bunu bu şekilde algılar. Böylece, çok sayıda site sizin sitenizden ayakkabı kelimesini kullanarak bahsederse (link yazısı içerisinde) ayakkabı arama sonuçlarında sitenizin üst sıralara çıkması daha kolaylaşacaktır.

  Link toplamak için şu yollara başvurmak mümkündür:

  – Forumlarda mesaj ve imza olarak

  – İnternet rehberlerine (directory) kayıt

  – Link ticaret sitelerinde uygun site bulma

  – Direk olarak sitelerle yazışma

  – Belli haber veya diğer kaynaklara makale veya bilgi sunma

  Ve daha aslında bir çok yol var. Bunlardan diğer bir kısımda daha detaylı bahsedeceğim. Son olarak, unutmayın ki başarılı ve saygıdeğer sitelerden sitenize ne kadar çok link varsa SEO arama motoru optimizasyonu işiniz o kadar kolaylaşır.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.