| İnternet Pazarlama Nedir?

  0
  2392

  e-Pazarlama yada sanal pazarlama olarak da anılan, Internet Pazarlama, en temel anlamıyla, potensiyel müşteriye ulaşımın, ürün ve hizmetlerin tanıtım ve satışının Internet üzerinden yapılmasıdır. Internet Pazarlamayı anlamak içim öncelikle Internet ve WWW nedir onu anlamak gerekir. Internet, dünyanın her tarafına dağılmış (evimizde modem yolu ile Internet’e bağlı olanlar dahil) bilgisayarların birbirleri ile bağlanarak oluşturdukları ağdır. WWW (World Wide Web) ise özel format ve iletişim formları kullanarak web sayfalarının oluşturduğu ve Internet üzerinde ayrıcalıklı bir iletişim ara yüzü olarak görev yapar. Internet’i bir telefon ağına ve WWW’yı da telefon cihazlarına ve telefon santrallarına benzetmek mümkündür. Telefonlar, telefon ağlarını kullanmamıza yardımcı olur WWW ise Internet’i kullanmamıza yardımcı olur.

  Internet ve WWW ile her tür bilgiyi çok daha geniş toplum kesimlerine ve hedef segmente çok daha düşük maliyetler ve daha etkili şekilde  ulaştırabilme olanağı sağlamıştır. Ek olarak, zaman ve mekan sınırlaması olmadan sağladığı iletişim ve bilgiye erişim olanağı Internet’i tercih edilen pazarlama aracı haline getirmiştir.

  Internet Pazarlama,  Internet’in yaratıcı ve teknik özelliklerini iş stratejilerinin satış, reklam, tasarım ve geliştirme yanları ile birleştirmiştir. Bu açıdan, Internet Pazarlama, arama motoru, reklam gösterimi, eposta, elektronik ortamda ortak, karşılıklı etkileşim, blog ve gizli/virus pazarlaması olarak değişik şekillerde yapılmaktadır. Internet pazarlama, pazarlama mesajlarının, müşteri/ziyaretci etkileşiminin çeşitli aşamalarına -yani, arama motoru pazarlaması, arama motoru optimizasyonu, banner reklam pazarlaması, eposta pazarlama ve Web 2.0 stratejileri vb., yerleştirilmesi anlamnına gelir.

  Günümüzde, Internet pazarlama, işletmenin büyümesi ve tanıtılması amacıyla kullanılan anahtar ve çok etkili bir araç haline gelmiştir.  ‘Web sitesinin yapımı’ yada ‘web sitesinin tanıtımı’, Internet Pazarlamanın temeli olmasına rağmen amaçlarına ulaşmak için yeterli değildir. Aslında bir web sayfasının arkasında, gerçek değerleri ve amaçları ile gerçek bir şirket vardır.

  İş Modelleri

  Internet Pazarlama ile ilişkili çeşitli iş modelleri vardır. Genelde bir iş modeli, bir amaç çercevesinde tanımlanmış ve şekillenmiştir ve buda Internet Pazarlama metodlarını belirler.  Bu amaçların bazıları şu şekilde  tanımlanabilir:

  • e-ticaret, ürün ve hizmetlerin direk müşteriye yada diğer işletmelere satılması;
  • yayıncılık;
  • reklam satışları;
  • Potensiyel müşteri yakalama yöntemleri.

  Bunların dışında, kişiler, işletme ve organizasyonların ihtiyaçlarına göre daha farklı iş modelleri ve Internet Pazarlama yöntemleri geliştirmek olanaklıdır.

  Kazanımlar

  Internet Pazarlama’nın getirdiği en önemli kazanım, büyük miktarda bilginin en anlaşılır ve etkili biçimde geniş kitlelere ulaştırabilmesidir. Tüketici, Internet’e bağlanır, araştırma yapar, ürünü seçer ve ödemesini yapar, ürünü satın alır ve bunu istediği yerde istediği an yapabilir. Temel olarak , Internet Pazarlama, pazarın yerelden, ulusala ve uluslararası pazarlara uzanmasına olanak sağlar. Geleneksel pazarlama, -basılı, radyo ve TV,  ile mukayese edildiğinde, Internet Pazarlama, pazara giriş ve süreli pazarlama maliyetlerinde düşüş sağlar.

  Internet Pazarlama, çok basit olarak görülebilir, fakat uyumlu stratejilerin kullanılmasını ve organizasyonun çekirdek iş stratejileri ile entegre edilmesini gerektirir. Gereken stratejiler, maliyetler ve pazarlama kampanyalarının etkinliği düşünüldüğünde, iş planları ve onun amaçları, yani Maliyetler-Hacim/Miktar-Kar ilişkisi önem kazanır.

  Geleneksel pazarlama metodlarına göre, Internet Pazarlamanın yaygınlığı, etkinliği ve tepkilerinin çok kolay ölçülebilmesi, bu konuda reklam pazarına bir düzen, güven ve sorumluluk getirmiştir.

  Güvenlik Konuları

  Internet üzerinden etkileşim ve iletişim, getirdiği kolaylıklar yanında bilgi güvenliği önemli bir endişe teşkil etmektedir. Tüketiciler, büyük oranda, sanal hizmetleri kullanmaktda ve alışveriş yapmanın güvenilirliği  konusunda, gizli bilgilerin yabancı ellere geçme endişesinden dolayı, şüphe içindedirler. Bazen elde edilen özel bilgiler, pazarlama amacıyla, başka kuruluşlarla paylaşılmaktadır.

  Güvenlik sorunlarının önemimden dolayı, şirketler çözümler konusunda sürekli çalışmaktadır.  Security concerns are of great importance and online companies have been working hard to create solutions. Gönderilen verinin şifrelenmesi bu çözümlerden biridir.  Şifreleme verinin özel bir kod haline getirilmesidir. Bu özel kod, eğer onu kodlayan programın ve yada kuruluşun izni yoksa, kolaylıkla deşifre edilemez. Kodlama daha karmaşık hale geldiğinde güvenlik artar fakat güvenlik maliyetleride birlikte artar.

  Endüstriye Etkisi

  Internet Pazarlaması, öncelikle, ellle tutulamayan ürünlere ait endüstriler, müzik, bankacılık, reklam, vb.,  üzerinde çok etkili olmuştur. Reklamcıların daha çok Internet reklamları üzerine yoğunlaşması, ınternet reklam pazar payının, radyo ve TV reklam paylarına göre artmasına neden olmuştur. Örneğin, tüketiciler müzik parçalarının MP3 formatında Internet üzerinden satın almaya başlamışlar. Bankaların tamamına yakını, bankacılık işlemlerinin Internet ortamında yapılmasını sağlamaktadır. Sanal bankacılık, banka şubelerine gidip kuyruğa girmek ve zaman öldürmek yerine tercih edilir hale gelmiştir.

  Internet’de yaygınlaşan diğer bir tip iş modelide açık artırma tipi satışlardır. Daha önceleri yerel bit pazarlarında satılan ürünler elektronik ortamda satılır hale gelmiştir ve daha başka ürünleride içine alacak şekilde büyümektedir.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.