| En İnteraktif Pazarlama Yolu: İnternet

  0
  21

  İnteraktif web siteleri ile sosyal ağ siteleri, son yıllarda yeni tüketici kuşağının en büyük meraklarından biri haline geldi. Facebook profilleıi, Flickr’daki resimler, linkedin’deki cv’ler, last fm’deki müzikler, itiraf.com’daki itiraflar ve yonja’da edinilen arkadaşlar, bu kuşa­ğın sosyal ortamlardaki konuşma konuları arasında.

  15-35 yaş grubu ile bir aradaysanız ve bunlan bilmiyorsanız, kendinizi o ortam­da bir yabancı gibi hissediyorsunuz. Za­ten son günlerde herkes birbirine hangi ağın üyesi olduğunu soruyor ya da bu si­teleı:de okudukları yazılan anlatıyor. Bu yüzden çok uzun süre bu sitelere kayıtsız kalmanız mümkün olmuyor ve siz de bu ağların bir parçası haline geliyorsunuz.

  Siteler ve Reklam

  Gün içinde mutlaka en az bir kere zi­yaret edilen bu sitelere olan ilgi, markala­n da harekete geçirmiş durumda. Yeni nesle ulaşmak isteyen şirketler için bu siteler, artık bir mecra olarak ciddiye alın­maya başladı. Zaten uzmanlar da önümüzdeki yıllarda birçok şirketin bu sitele­re yaptıkları reklam harcamalarını artıracakları yönünde tahminler yapıyor.

  “Myspace eğer bir ülke olsaydı, şu an dünyanın altıncı en kalabalık nüfusuna sahip ülkesi olurdu” diyen MindShare In­teraction Direktörü Meltem Moral, Türkiye’nin dünyada sosyal platformların kullanılması açısından en önemli ülkelerden biri haline geldiğini ifade ediyor. Moral, sözlerini şöyle sürdürüyor: ’’Verilere göre tüm dünyada online sosyal platformlarda harcanan pazarlama bütçesi 2006 yılında 445 milyon dolar iken, 2007 yılında 1 milyar doların üzeri­ne çıkmış durumda. Bu pazarın dünya­daki büyük oyuncular, aslında Türkiye’de de aynı şekilde egemenliklerini kurmuş durumdalar.”

  Büyükler Fırsatı Kaçırmadı

  İnteraktif web siteleri ve sosyal ağ site­lerine en çok reklam veren şirketler arasında Coca-Cola, Efes Pilsen, Turkcell, Nokia, Ülker, Intel, Garanti Bankası, Sony Eriesson, Avea, Vodafone, Eti ve Mey İçki başta geliyor. Şirketler genellik­le farklı uygulamalarla bu sitelerde tüke­ticilerine ulaşmaya çalışıyor. Kimi inte­raktif bir web sitesinde bir itiraf olarak kullanıyor reklam uygulamasını, kimi görseline sitelerin arka planında yer veri­yor.

  Tüketicilerinin var olduğu her alan­da yer almak isteyen Ülker, sosyal ağlarla tüketicilerine ulaşmayı tercih eden şir­ketlerden biri. Facebook, Yonja gibi site­leri kullanan şirket, şu anda Albeni, Piko, Cocostar, Metı”o ve Rodeo ürünlerini alan tüketicilerin katıldığı, kampanyasını tanıttığı mecralar arasına Yonja’yı da kat­mış. Şirket Facebook’ta ise reklam ver­menin yanı sıra bizzat buradaki sosyal ağın bir parçası olarak ürünlerini konumlandırmak için çalışmalar yapıyor. Bu yönde bir application yapan şirket için kullanacağı sosyal ağı seçerken en önemli kriter, markaları ile söz konusu si­tenin duruş olarak birbirini bütünlemesi. Bir sitenin yarattığı topluluğun da kendi içinde belli değerlerinin oluştuğundan yola çıkan Ülker, marka değeri ile bu de­ğerin birbirine yakın durmasına özen gösteriyor.

  Banner’lar Yetersiz Kalıyor

  Sosyal ağlar ile interaktif sitelerin en yaygın kullanım şekli; yapımının göreceli olarak daha kısa sürmesi ve geçmişten ge­len bir alışkanlık olması nedeniyle bannerlar olarak görünüyor. Ancak bu sitele­rin kullanıcılarının dikkat olarak farklı noktalara odaklandığını söyleyen Univer­sal McCann Medya Direktörü Doğan Albayrak, onUmn ilgisini banner uygulama­ları ile çekmenin zor olduğunu kaydediyor. Bu nedenle son zamanlarda kullanıcıların birbirlerine çiçek ve çikolata gibi ürünler yolladığı aplikasyonlar oluşturma yolunu seçen şirketlerin olduğunu söyle­yen Albayrak “Grup oluşturularak ve sponsorluklar yaparak, tüketici ile yakın ilişki kurmak mümkün. Son zamanlarda­ki yükselen trend de bu şekilde” diyor. Bu sitelerde iletişim uygulaması yap­mak da uzmanlık gerektiriyor. Şirketler genellikle bu tarz sitelere bir reklam uy­gulaması yapmak için medya planlama ve satın alma ajanslarına başvuruyor. Ajanslar, briefi aldıktan sonra o sitede neler yapılabileceğine mecra sorumlula­rıyla birlikte karar veriyor.

  Bazı sitelerde genel kitle yakalanır­ken, eksisozluk.com veya sosyomat.com gibi niş sitelerde daha farklı bir kitleye ulaşılabilme şansı söz konusu. Zaten olumlu geri dönüşü, tüm platformları kendi dinamikleri ve gerçeklikleri çerçe­vesinde kullanmak sağlayabiliyor. Bu yüz­den kullanılması amaçlanan sosyal net­workleri iyi anlamak, kullanıcının dene­yimini algılayıp ona göre pazarlama çö­zümleri üretmek gerekiyor. Çünkü bu alanlar, her türlü seçime ve sınırsız öz­gürlüğe sahip bölgeler. Dolayısıyla bu öz­gürlüklerini asla rahatsız edici bir şekilde kullanmamak gerekiyor.

  Neden Dikkat Edilmeli?

  Peki, doğru uygulama nasıl olmalı? Öncelikle tüketicinin anlamlı bulabileceği şekillerde bu sitelerde yer almak çok önemli. Çünkü sadece rakiplerle değil sosyal networkleri oluşturan bütün içeriklerle yarışılıyor. Bu alanlarda bir marka profili oluşturmak yeterli değil. Onun altını doldurmanız ve tüketicinin güvenini de kazanmanız gerekiyor.

  Bunun için de sadece pazarı, markanın ihtiyaçlarını ve tüketiciyi değil, kullanmayı planladığınız sosyal ağın kullanıcı segmentlerini de tanımlamanız ve onları anlamanız şart. Eğer kullanıcının yarattığı bir içerik etrafında bir aktivite planlıyorsanız ve Youtube ana mecranız olarak aklınıza geliyorsa Youtube’ın milyonlarca kullanıcısından sadece yüzde 1’nin gerçekten içerik yüklediğini aklınızda bulundurmalısınız. Farklı tüketicilere farklı içeriklerle gidebilmelisiniz.

  Kaynak: Ekonomist Dergisi

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.