| Sitede Doğru Renk Seçimi

  0
  54

  Siteniz için doğru olan renkleri seçmek gerçekten zahmetli bir iştir. Birçok firma bu konuda reklam ajanslarını yada danışmanlar tutarak doğru karar vermeye çalışmaktadırlar. Eğer renklerin dilinden anlar ve hangi renklerin hangi mesajları içerdiğini bilirseniz kendinizin danışmanı olabilecek ve çok iyi renk kombinasyonları yakalayabileceksiniz.

  Öncelikle sitenizin hedeflerini ve vermek istediğiniz mesajı kesinleştirmelisiniz. İletmek istediğiniz mesajı kendi yaratıcılığınızla renk paleti içerisinde belirleyebilirsiniz. Unutmamanız gereken siteyi açmadan önce insanlar üzerindeki tepkisini incelemeniz gerekliliğidir. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler ise kısaca şöyle;

  Sitenizin vermek istediği mesajı ve markanızı iyi anlayın. Mesajınızı güçlendirecek renkler kullanın. Örneğin finansal bir sitede sakin ve güven verici renkler kullanılmalıdır.(yeşil, mavi yada gri)

  Hedef kitlenizi tanıyın. Kültürel farklılıklar beklenmedik yanıtlar doğurabilir. Ayrıca kullanıcılarınızın demografik yapısı çok belirleyicidir. Örneğin gençlere hitap eden bir sitede daha canlı renkler kullanılmalıdır.

  Az sayıda renk kullanılmalıdır. Beyaz ve siyaha ek olarak 4 yada 5 renk kullanılmalıdır. Fazla renklilik kullanıcının dikkatini dağıtacaktır.

  Kontrast ayarları iyi okumaya izin verecek şekilde düzenlenmelidir. Beyaz arka alanda siyah yazı en yüksek kontrastı veren kombinasyondur.

  Kontrastı test etmek için gri arka alan kullanın. Siyah, beyaz ve gri dışındaki renklerin kontrast etkilerini ölçmek güçtür. Bu yüzden yeterli düzeyde kontrastı tercih edin.
  Renklerin güncel kalmasını sağlayın. Kullanıcılar zaman içerisinde renklere olan ilgilerini değiştirirler. Daha moda ve kabul gören renkleri tercih edin. Nostaljiyi canlandıracak eski renk paletlerini ara ara kullanarak kullanıcılarda olumlu bir etki yaratabilirsiniz.
  Fonksiyonel renkler kullanın. Öne çıkarmak istediğiniz başlık yada linklerde göze batar bir renk kullanmaya çalışın.

  Renk farklılıklarına dikkat edin. Farklı platformlarda yada tarayıcılarda (browser) renklerin görünümü farklı olabilecektir. Kullanılan farklı ekran yada platformlarda test yapın.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.