| Avrupa Birliği’nden Teknoloji Devlerine Bilgi Talebi

0
5
Avrupa Birliği’nden Teknoloji Devlerine Bilgi Talebi

Avrupa Birliği (AB), aralarında Apple ve Meta’nın da bulunduğu 17 teknoloji şirketine, AB’nin Dijital Hizmetler Yasası (The Digital Services Act – DSA) kapsamında bilgi talepleri gönderdi.

Avrupa Komisyonu; AliExpress, Amazon ve Amazon Store, Apple ve AppStore, Booking.com, Meta, Facebook ve Instagram, Alphabet, Google Search, Google Play, Google Maps ve Google Shopping, Microsoft, LinkedIn ve Bing, Pinterest, Snapchat, TikTok, YouTube ve Zalando ile temasa geçtiğini söyledi.

Söz konusu talepler, şirketlerin kullanıcı verilerini nasıl topladıkları, kullandıkları ve paylaştıkları, platformlarında ne tür içeriklerin yer aldığı ve bu içeriklere nasıl erişildiği gibi konular hakkında bilgi edinmeyi amaçlıyor.

AB, DSA’yı, çevrimiçi platformların, kullanıcıları ve toplum için daha sorumlu olmalarını sağlamak amacıyla 2022 yılında kabul etti. Yasa, büyük çevrimiçi platformları (VLOP’ler) ve arama motorlarını belirli kurallara tabi tutarak, bu platformların kullanıcı verilerinin korunmasını, nefret söylemi ve çocuk pornografisi gibi zararlı içeriklerin yayılmasını önlemeyi ve şeffaflığı artırmayı hedefliyor.

AB Komisyonu, 17 teknoloji şirketine gönderdiği bilgi taleplerinde, şirketlerin aşağıdaki konularda bilgi vermesini istiyor:

  • Kullanıcılar hakkında toplanan veriler: Bu veriler, kullanıcıların kimlik bilgileri, konumları, ilgi alanları ve davranışları gibi bilgileri içerebilir.
  • Verilerin nasıl kullanıldığı: Veriler, reklam hedefleme, içerik kişiselleştirme ve güvenlik gibi amaçlar için kullanılabilir.
  • Verilerin kimlerle paylaşıldığı: Veriler, platformun sahipleriyle, reklamcılarla ve diğer üçüncü taraflarla paylaşılabilir.
  • Platformlarda yer alan içerik: Bu içerik, kullanıcılar tarafından oluşturulan veya platformlar tarafından yayınlanan içerikleri içerebilir.
  • İçeriğe erişim: Platformlar, kullanıcıların hangi içeriğe erişebileceğini kontrol edebilir.

AB Komisyonu, bu bilgileri 2024 yılı sonuna kadar toplayacak. Bu bilgiler, DSA’nın uygulanması için kullanılacak.

Apple ve Meta, AB’nin bilgi taleplerini olumlu karşıladı. Apple, AB’nin dijital hizmetler alanındaki yeni düzenlemelerini desteklediğini ve bu talepleri şeffaf bir şekilde yanıtlayacağını ifade etti. Meta da “DSA’yı uygulamaya yönelik AB’nin çabalarını desteklemeye kararlıyız.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.