| E-ticaret’te Monopoly

  2
  41

  Monopoly oyununu bilirsiniz, zevklidir bütün sokakları almak evler oteller dikmek kasayı silip süpürmek oyunun zevkli yanıdır. Tüm oyunun en zevlki diğer bir yanı ise sektörde monopol olmak yani tekel haline gelmektir. İş oyunda olunca eğlenerek bitiyor ancak iş günümüz e-ticaretine gelince monopol’ün dışında kalanların işi gerçekten zor görünüyor.

  Arena e-ticaret sektöründe tekel olma hamlesini ilk olarak küçük ölçekli bayileri internete taşıma ve sonra internetten satış ile yok etme stratejisiyle başladı. Sonra ürünleri satılsın diye tüm XML kodlarını bayisi olanlarala paylaşmaya gitti.

  Bu paylaşım sırasında doğrudan bayisi olmayıp sadece sanal ortamda arena ürünlerini satmak isteyenler içinde XML paylaşımını e-ticaret paketleri satan firmalarla paylaşmaktaydı. Ancak burada da bir tekel oluşturma zamanı gelmiş ki Arena’dan yine stratejik bir karar geldi.

  Bu karara göre yapıaln açıklamada XML dağıtımı için kullanılan ConnAct hizmeti ve buna bağlı entegrasyon hizmetleri için yetkili iki firma belirledi, bunlar İdeasoft ve Neticaret.

  Yapılan açıklamaya göre;

  “1 Ekim 2009 tarihinden itibaren XML bilgileri sadece İdeasoft ve Neticaret şirketleri tarafından dağıtılmaya başlanacaktır. Kesintiye uğramamak için bu tarihe kadar bu şirketlerden birini seçerek anlaşmanızı rica ederiz.”

  Peki Bu Ne demeK?

  Sektörde doğrudan Arena bayisi olup e-ticaret sitesi olanlar dışında e-ticaret paketleri üzerinden arena ürünleri satıyor olan site sahiplerinden İdeasoft ve Neticaret paketleri olmayanların XML’leri 1 Ekim 2009 günü itibariyle güncel olamaz demektir.

  Başka bir değişle bu site sahipleri ya sitelerini kapatacaklar ya da İdeasoft ve Neticaret paketlerinden birini almak zorunda kalacaklar.

  İşte size sanal monolpoly hepimize özellikle e-ticaret paket sahiplerine hayırlı olsun…

  2 Yorumlar

  1. Arena yavaş yavaş kendi kuyusunu kazmaya başladı bence.Şirket büyüdükçe büyük yanlış kararların alınması tabiki kaçınılmaz. Sonuçta yeni yeni tedaikçi firmalarda çok iyi derece boy göstermeye başladı hali hazırda olanlar; Penta index ve alt grupları koyuncu çözüm v.s. Arenanın yeni hizmet anlayışı arenaya bence zarar verecek. Tekel oldu şuanda.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.