| E-mail Pazarlamacılığının Kökleri

  0
  116

  1971’de ilk talep edilmemiş e-mail mesajı gönderildiğinde, bu iletişim aracının gelecekte bir pazarlamacılık yöntemi olarak kullanılabileceği gerçekten hiç düşünülmemişti…

  E-mail, uzun zamandır kullanılan bir iletişim aracı. İlk talep edilmemiş e-mail mesajı, 1971 yılında bir grup kullanıcıya gönderildi. Uyumlu Zaman Paylaşım Sistemi (Compatible Time Sharing System – CTSS) Postası komutunun yardımcı yazarı Tom Van Vleck, o yıl, MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology – Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) CTSS’ine bir mesaj gönderildiğini nakletti. Sistem yöneticisi olan Peter Bos, CTSS Postası’nı, herkese bu savaş karşıtı mesajı göndermek için kullanmıştı: “BARIŞIN YOLU YOKTUR. BARIŞIN KENDİSİ YOLDUR.”

  Çevrimiçi (online) tarihçilerine göre, gönderilen ilk pazarlamacılık e-maili, DEC (daha sonra, yerini Compaq; günümüzdeyse HP almıştır) tarafından 1978’de gönderilmiş olan bir mesajdır. DEC, ARPANET’in (Advanced Research Projects Agency net – Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı ağı) rehberini kullanarak, yeni DEC-20 cihazını duyurmak için,  batı kıyısındaki tüm ARPANET adreslerine davetiye gönderip; halkı, California’daki resepsiyonlara davet etti. Bununla beraber halk, DEC’i, ARPANET’in kendine özgü kullanım politikasını ihlal ettiği için sertçe eleştirdi; diğerlerine de, kuralları hatırlatan bir uyarı gönderildi.

  1994’te, Phoenix’in dışından bir hukuk şirketi olan Canter ve Siegel, 7000’den fazla haber grubuna, yeşil kart yardımı ile ilgili bir reklâmı, e-mail yoluyla gönderdi. Şirket, mesajı, daha önce de birkaç kez postalamıştı; ancak Nisan’ın 12’sinde, basit bir kopya yazması için, çıkarcı bir programcı kiraladı. Bu programcı, reklâmı, her bir haber grubuna (mesaj kartı olarak), dünyanın en geniş çevrimiçi (online) konferans yapma sistemi olan USENET (USEr NETwork) üzerinden dağıttı. Bu çevrimiçi (online) reklâmcılık stratejisinden ötürü; servis sağlayıcılar, Canter ve Siegel’ın peşini bırakmadılar ve şirketi, e-mail bombardımanına tuttular. Ne yazık ki, bu strateji, ‘spam’leme olarak tanımlandı.

  Kısa süre sonra, web tabanlı e-mail uygulamaları başlatıldı. Hotmail ve benzeri, takip edilmesi kolay servislerin ortaya çıkması; pazarlamacılara, pazarlama mesajlarını gönderebilecekleri çok fazla sayıda e-mail adresinin kapılarını açtı. Hedeflenebilir olmanın sağladığı etkililik; bu yeni pazarlamacılık şeklinin, çok kısa sürede popülerleşmesini sağladı.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.