| 2008 Yılında Blog’un Trendleri

  1
  18

  Bir blog yapısının neden olması gerek, ve blog yapısını oluştururken izlenmesi gereken önemli ipuçları nelerdir? Bunları bilmeden yolunuzu tam oluşturamazsınız.

  Dedim ya, blog yaş tanımaz ve tanımayacak da, bu yüzden blog’la yaşamayı öğrenmeli hatta bunun avantajlarından da biraz faydalanmayı bilmelisiniz. İşte izlemeniz gereken ipuçları;

  Yatırım Geridönüş Tabanlı Arama Motoru Optimizasyonu (SEO):
  SEO ile organik (doğal) arama ve müşteri edinimi için kritik bir kanal oluşturmuş olursunuz. Bloglar hedefli anahtar kelimelerle geniş bir alanda yüksek sıralama elde etmek için mükemmel bir yoldur. Bu bir web sayfası sırasını belirlerken, arama motorları dikkate aldığı en önemli kriterlerden biridir.

  Yaygın Çalışan Bloglaması:
  Arama motorlarında iyi hedeflenmiş içerik arayın. Çalışmak için bir SEO stratejisi seçmeye dikkat edin. Bunlar; organizasyon arama terimleri, konular çok çeşitlilik sağlayan kelimeler, ihtiyaçlar ve kullanıcının aramasını düşüneceğiniz kelimler olmalı. Böyle kaliteli içeriklerin sağlanması ve bu tür bir bolluk yaratmak için en kolay yol, onu yazacak kişilere yazı için belirleyeceğiniz konu aralığı ve yetki aralığında saklıdır. Siz yazmak için ne kadar ilintili konular seçerseniz ve yazma özgürlüğünü ne kadar tanırsanız o kadar kaliteli, ilgi çekici ve doğal içerikler ve tabii ki ilgi çekici içerikler ortaya çıkacaktır.

  Tam Kontrol:
  Blog konusunda en uzmanların söylediğine göre, kuruluşların içerik üzerinde kontrol sahibi olmaları zorunludur. Bir kuruluş olarak, bir marka altında oluşturulan içeriğin kontrolü çok önemlidir ve kontrolü gereklidir. Kurumsal bloglamada, kuruluşları tam özgürlük ve kontrol arasında bir denge olan platformdaki blog yapılarına destek vermeleri zorunludur.

  Dönüşüm Hedefleri:
  Çoğu kuruluşların, web trafiği için dönüşüm hedefleri bulunmaktadır (ülkemiz için ne kadar söylenebilir tam bilmiyorum ama) ve bloglar için de aynı standartlara sahip olmanız gerekir. Blog şablonlarınız diğer oluşturmuş olduğunuz web projeleriniz gibi özel bir yapıya ve arama modülüne sahip olmalıdır. Bloglarınızı bu şekilde yapılandırırsanız göreceksiniz ki, kuruluşlarınıza ait şirket web siteleriniz ile bu bloglar arasından yüksek dönüşümler sağlanabilecektir. Yeni içerikler, her zaman doğru bir arama yapısına bağlı gelişecektir.

  Sosyal Dönüşümler:
  Soysa dönüşüm çok eski ve basit bir “Zig Zag Aksiyon” teorisine bağlıdır. Yani “İnsanlar her zaman insanlardan satın alır!”. Bu da müşterilerin diğer kişilerin güvendiği markalara daha fazlı duyarlı ve güvenilebilir olabildiklerine inandıklarını gösteriyor. Demek ki önemli sorun insana doğru açılımdır ve tabii ki bunun en kolay ve hızlı yolu hiç şüphesiz ki bloglar ve sosyal ağlardır.

  Pazarlama Demokrasisi:
  Bloglama en büyük demokrattır. Hiç kimse arama motorlarındaki doğal arama sonuçlarındaki en tepe yeri satın alamaz (en azından şimdilik ve bu söylediğim sadece Goolge için geçerlidir). Bloglama teknolojisi, kullanımı kolay ve ucuz bir teknolojidir ve BT yardımı veya ekipmanı gerektirmez. Ödemeyi sadece tüketim için harcarsınız.

  Lokalizasyon:
  Kurumsal bloglama coğrafi fikir özgüllüğünü sunar. Bu işletmelere “ben yerel hareketleri özgürce yapabilirim!” diyebilmesini sağlayacaktır. Yerel işletmelere ait sitelerde özgür içerik bölgeye ve sektöre göre içerik ekleme rahatlığı ve buna bağlı arama motorlarında daha iyi sonuçların ortaya çıkmasının sağlanması.

  Spagetti Pazarlama:
  Spagetti pazarlama, aslında pazarlamanın şüpheli çocuğudur. Spagetti pazarlama “Bir makarnanın kaynaması sonrası duvara atıldığında yapışıp yapışmayacağının şüphesini taşımaktır.” İşte bu durumda Bloglama spagetti şüphesi yaşayanlara tam bir ilaç olacaktır. Kurumsal bloglama büyük ölçüde içerik ve hacim esas alınarak hazırlanır. Blogu makarnanızı attığınız duvar gibi düşünün. Denemelerinizi orada yaparsınız ve orada duvara yapışırsa yani içerik iyi etki yaparsa işte sitenize de yönlendirmeniz için doğru bir adım sağlarsınız.

  Video:
  Bir hikayeyi hiçbir şey, video gibi anlatamaz. Bir şirkette kalite yükseldikçe buna bağlı üretim ve maliyet arttıkça video her şirketin bloğunun olmazsa olmazları arasında yer alacaktır.

  Hey sen etkili pazarlamacı, eğer şirketinin teknolojik platformda bir adım önde olmasını istiyorsan, etkili ve sorumlu bir pazarlama aracı olarak blog yapısını bünyende tam anlamıyla kullanmayı kabul etmelisin.

  1 YORUM

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.