| Çevrimiçi Alışveriş Yapanların Sayısı Artıyor

  0
  42

  Alışveriş internete taşındı. Artık bir çok kişi vakit kaybının önüne geçmek, daha kaliteli ürün alabilmek, kolay alışveriş, evine kadar servis gibi artıları nedeniyle internetten alışverişi seçmekte.

  İnternetten alışveriş konusunda 18 yaş ve üzerindeki 6000’den fazla web kullanıcısı ile ilgili yapılan araştırmada; kullanıcıların dörtte üçünden fazlasının çevrimiçi (online) alışveriş yaptığını ortaya çıkmıştır.

  Daha beş yıl öncesine kadar, tüccarlar, internet reklâmcılığı ve web sitelerinin gelişimini ekonomik açıdan mümkün kılabilecek yeterlilikte bir çevrimiçi (online) müşteri tabanının oluşup oluşamayacağını tartışıyorlardı. Önümüzdeki beş yıl içinde ise, 18 yaşını geçmiş ve hiç çevrimiçi (online) alışveriş yapmamış birisini bulmak, neredeyse imkânsız olacak.

  Bu konuda etkili araştırmalar yapan Burst! Medya firması, ürünleri değerlendirme ve kıyaslama söz konusu olduğunda; çevrimiçi (online) alışverişçilerin beşte üçünden fazlasının (% 62,8) başlıca bilgi kaynağının, “internet” olduğunu açıkladı. İkinci sıradaki kaynak olan “yazılı medya” ise, yüzde olarak, internetin oldukça gerisinde kaldı.

  Not: Burst! Medya, 18 yaş ve üzerindeki 6100’den fazla internet kullanıcıyla yaptığı anket  sonucunda, katılımcıların %76,6’sının çevrimiçi (online) alışveriş yaptığını açıkladı.
  *Bilgi: Ürünleri değerlendirme ve kıyaslama anlamında kullanılmıştır.
  Kaynak: Burst! Medya, Ekim 2005

  Tüccarların dikkatine! Yüksek miktarlardaki harcamalar, çevrimiçi (online) yapılıyor. Yapılan araştırmalarda, katılımcılardan bazıları, aile içi gelirlerinin arttığını belirtmişlerdir. Bu artışta, internetin, alış-veriş ürünlerini kıyaslama konusunda başlıca kaynak oluşunun etkisi yadsınamaz bir gerçek. Ayrıca, interneti, alış-veriş ürünlerini kıyaslamak için ilk kaynak olarak kullandığını söyleyen katılımcıların yüzdesinde de, önemli bir artış görülmektedir: Yine araştırmalar aile içi geliri 35.000 $’ın altında olan % 59’luk oran; % 70,6’ya yükselirken, aile içi geliri de 75.000 $ ve üzerine çıktığını göstermekte.

  Burst! Medya firmasının CEO’su Jarvis Coffin açıklamasına göre internet, ‘satın alma kararı vermeye hazır’ durumdaki pek çok insana ulaşıyor. Bu noktada reklâmcılara düşen, o insanlar kararlarını vermeden önce, onlara nasıl ve nereden ulaşabileceklerini belirlemektir.

  Ancak dikkat edilmesi gereken bir konu ise çevrimiçi (online) “alışveriş” kavramını, “doğrudan satın alma” kavramıyla karıştırmamak gerekir. Burst! Medya firmasının araştırmasına göre; çevrimiçi (online) alış-veriş yapan insanların yarısından da azı “satın alma” işlemini gerçekleştirirken; yarısından fazlası, sadece “vitrinlere bakmakla yetinmekte”.

  Kaynak: Burst! Medya, Ekim 2005

  Ürünler, çevrimiçi (online) satın alınsın ya da alınmasın; internet alış-verişlerinin, satın alma kararları üzerindeki etkisi göz ardı edilemez.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.