| Çin’de Covid19 Sonrası Okullar Yeniden Başladı

0
153

Covid19 (Korona) Çin’den tüm Dünya’ya yayıldı. Tabii bu durumda ilk önce oradaki öğrenim gören ilk orta okullusu – liselisi eve girmeye ve evden eğitime başladı. Yavaş yavaş virüsten kurtulduğunu açıklayan Çin bunun üstüne okulları açtı. Bu bizim ülkemizde de birkaç içinde olacakmış gibi görünüyor. Ama bu konuda Çin neler yapmış bir bakalım.

Orta Okullara / Liselere Maske Yanında, Açılabilir Şeffaf Yüz ve Göz Koruyucu Siperlik

Bilinçlendirilmiş orta okul ve lise öğrenciler derslerde ve teneffüslerde maske ile birlikte açılabilir şeffaf yüz ve göz koruyucu siperlikle öğenim görmeye başladı. Bu şekilde dışarı çıkmayı evden dışarı çıkamamaya ve evden öğrenime büyük bir istekle tercih eden öğrenciler hızlıca kurallara uyacaktır.

Çocuk Yerinde Durmaz Diye Çocuklar İçin Sosyal Mesafe Şapkaları

Özellikle ilk okul seviyesindeki çocuklar atlar, zıplar birbirine sarılır. Yani çok sosyal olurlar ve mesafe tanımadan bunu yaparlar. Buna engel olabilmek için çocuklar için sosyal mesafe şapkaları yapmış. Hepsinde maske zorunluluğu olduğu gibi bu şapkalarda zorunlu hale getirilmiş. E tabi onlara şeffaf yüz ve göz koruyucu siperlikler işe yaramaz bir kere kapalı tutmazlar, sıkılırlar.

Çocuklara Sosyal Mesafe Algı Çalışması Sonradan Sorun Olabilir

Milli Eğitim Bakanımız Sn. Ziya Selçuk, okulların açılmayacağını ve evden öğrenimin 31 Mayıs 2020’ye kadar uzatıldığını açıklamıştı. Peki bundan sonra neler olabilir? Türkiye’de Covid 19 (Korona) yayılım sürecine göre okullar açılır ya da biraz daha uzatılır. Ancak çocuklarla ilgili yapılacak sosyal mesafe algı çalışmalarının ileriye doğru çok daha kötü etkileyeceğini düşünüyorum. Yani devamlı uzak dur yaklaşma denilen bir çocuğa ileride bu olumsuz bir algı olarak oturabilir. Bu yüzden Çin’de yapılan ve bir oyun/etkinlik gibi gösterilen bu sosyal mesafe şapkaları bizde de olmalı. Çünkü zamanı geldiğinde, tekrar şapkalar çıkıp atlamalar, zıplamaların rahatlıkla olabilmeleri yani çocuk olabilmeleri için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.