| Yorum Yazarken Çöl Haydutu Olmayın!

  2
  82

  Artık çok sıkılmaya başladım. Gerek sitelere gerek bloglarıma gerekse sosyal ağlardaki bir sürü farklı hesabıma değişik yorumlar geliyor. Bunda bir sorun yok ancak yorum yazmanın kurallarını bilmeden yazılan yorumların şekli iyice hakaret dolmaya başlıyor. Etik kurallarla yazılmayan yorumlar görülmeye başlanıyor. Yorumlar artık sotede gizli yerlerde saklanan çöl haydutlarının kolay elektronik kılıçları haline geliyor. Ve riyakârca, kalleşçe  arkadan vururken de bir sebep göstermemeyi ve en önemlisi çöl haydutlarının gibi yüzlerini kapamayı bir üstünlük zannediyorlar.

  Evet! Sizlere söylüyorum elektronik kılıç kullanan sahte yorumcu gizli suratlı çöl haydutları. Eğer bir değer kazanmak istiyorsanız, yazdıklarınıza bir cevap almak istiyorsanız öncelikle bir yorum nasıl yazılmalı onu öğrenmelisiniz.

  Bu kadar saldırı yapanlar biraz kuralları öğrensin diye yazıyorum bu yazıyı. Genelde blog pazarlamada verilen eğitimin bir parçasıdır bu.

  Yapılması gerekenler;


  1. Yazıyı iyice bir oku ve anla

  Evet! Çoğu kişi yazının ilk bir kaç kelimesini ve yüklemini görerek yorum yapmaya çalışıyor. Ancak Türkçe anlamları ve ifadeleri bakımından farklı bir edebiyat yapısına sahiptir. Bazen ak diyenler kara, kara diyenler ak olabilir. Demek ki gerçekten anlamadan olumlu/olumsuz yorum yapmayın.

  2. İçeriğe sadece yorum ve bu yorumu destekleyeceğin adresleri koy

  Yapılan yorumlarda sadece sitenizle ilgili içerikler ve sitenizin linkini paylaşmayın. Bunları paylaşabilmek için yorum yapmayın! Eğer içeriğe bir adres koyacaksanız be o yazı ile ilgili fikrinizi destekleyecek ve bu konuda yorumunuza güç katacak bilgileri gösterecek adresler olmalı.

  3. Yorum yaparken kim olduğunuzu ve özellikle adınızı ve soyadınızı belirtin

  Yorum yapmak bir sürü kişinin katılmış olduğu bir panelde söz alarak bir şeyler söylemek gibidir.  Nasıl orada konuşma evvelinde isminizi yani kim olduğunuzu söylüyorsunuz internette de yorum yapanın en azından ismini bilelim. Siz kime yorum yaptığınızı bilirken yorum yapılanın kiminle konuştuğunu bilmeden doğruda olsa yapılan bir yoruma değer vermesini beklemeyin.

  4. Saygılı ve anlayışlı ol

  Yorum yapmak bir fikrinizi –  karşıt görüş ya da fikir birliği – hiç fark etmez beyan etmektir. Bu yorumu yaparken saygılı olun ve hakaret dolu ifadelerden, aşağılayıcı ifadelerden sakının. Bu tür bir tarz yorum sadece sizin değerinizi düşürür unutmayın.

  5. Sadece yorum paylaşın anahtar kelime değil!

  Yorum yapmak ayrı bir sanat işidir. Her sanatın ustası olduğu gibi hırsızları da vardır. İşte bu çöl haydutları suratlarını sahte e-posta adresleri ve isimlerle kapatıp ve yorumlarını bir sürü anahtar kelime ve sitelerinin adresleriyle doldurmaları tamamen hırsızlıktır. Siz blog yazarları bu yorumlara değer vermeyin, yorum yazanlarının yorumlarını onaylamayın bunları engellemek için gerekli uygulamaları kullanın. Unutmayın sizde size yapılan değerli yorumlarla ve onlara vereceğiniz yanıtlarla yükseleceksiniz.

  2 Yorumlar

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.