| Türkiye İnternet Reklamcılığı ve Her İşte bir B Planı Olmalı mı?

  3
  46

  Bugün yazdığım yazının doğrudan içerikle ilişkilendiğini vurgulamam gerekir. İlerleyiş hızı istenilen düzeyde olmayan Türkiye internet reklamcılığı sektöründe bilinen büyük firmalardan ReklamZ firmasından ayrılan ekibin kurduğu yeni firma ve Türkiye internet reklamcılığına etkisi…

  Reklamz‘nin ortaklarından Okyar Özlüpınar ve Direkt Satış Direktörü Onur Akagündüz ReklamZ bünyesinden ayrılarak tam tabiriyle bir “B planı” misali “Plan B” firmasını kurdu. Burada ayrılış sebeplerine pek değinmek istemiyorum ancak mutlaka yönetimdeki ilerleme hedeflerinde uyuşma olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum.

  Pekala böyle bir ayrım Türkiye internet reklam sektöründe nasıl bir yön çizecek? Öncelikle “Plan B” yeni kurulan ekipte deneyimli satış direktörü ve müşterilerle birebir yakınlığı olan Akagündüz var. Ve ReklamZ’den ayrılırken eminim ki yanında bir 15 müşteriyi de almıştır. Bu ReklamZ’yi yıkmasa da sallayacağına eminim. Plan B’ye başka bir açıdan bakınca “Plan B” kobi olsun Anadolu’mdan olsun mantığını güderek internet reklamcılığını hem öğretmek hem de satışını sağlamak amacını gütmüş her ne kadar öyle olmadığını söyleseler de tam bir interaktif medya planlama – satış firmasına bürünmüşler (hişt sektördekiler rakipler mi geliyor Zap Medya?). Bunun sebebi tabii ki hiçbir siteyle doğrudan anlaşma yapma stratejisini benimsememeleri. E tamam anlaşma yapmıyorsanız hem de müşteri gelince hedef siteye gidiyorsanız aslında hiçbir siteyle doğrudan anlaşması olmayıp ama bir yandan da her siteyle anlaşması olan bir interaktif (dijital) medya planlaması yapan firma olacaksınız. Hayırlı olsun ama unutmayın tek değilsiniz ilk defa bunu yapmıyor olacaksınız.

  Gelelim ReklamZ’ye, deminde dedim ReklamZ 15 firma gidişiyle batmaz. Güveninirliliğini yitirmez. SEM ve LinkZ’nin gücünü kaybetmez. Amaaaa, bazı sinyaller yanmaya, tehlike çanları çalmaya başlayabilir. Buradaki sebep giden müşteriler ya da ayrılan deneyimli ekipten değil, kalan müşterilerin gitmemesi için yapılması gereken yeni stratejileri doğru uygulayıp uygulayamamaları ile ilgilidir ki, ben Orkun’u tanıyorum bu işinde altını dolduracak çalışmaları ve planları çoktan düşünmeye hatta harekete geçirmeye başlamıştır.

  Yeni firmalar yeni fikirleri hayata geçirecek yeni yöneticiler çıkarır. Bu yüzden Plan B’ye hoş geldin derken Türkiye internet reklam sektörüne ve ReklamZ’ye hayırlı olsun dilerim. Bakalım ne olacak hep beraber göreceğiz.

  3 Yorumlar

  1. ReklamZ’nin öncelikle yayıncılarını eşşek gibi görmeyi bırakması gerekiyor. 60 günde yapılacağı söylenen ödemeler 120 günde yapılıyor, o da defalarca istenerek. Ödeme konusunda sorunsuz bir alternatif doğarsa ReklamZ’nin yayıncıları bir anda oraya üşüşür.

  2. Selam Murat,

   Bu verdiğin haberi araştıracağım, eğer doğruysa hem iyi hem de benim açımdan kötü bir haber. ReklamZ internet reklamcılığında türkiyenin ilklerindendir ve Türk yapısıyla devam etmesi beni gururlandırır. Bazen ortaklar geldiğinde kendi kuralları ve yapıları iyi hizmetler getirirken bazı yakın ilişkileri de öldürür. Umarım böyle bir durum olmaz…

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.