| Sonunda FriendFeed’i İşe Yarar Bir Şey İçin Kullanıldığını Gördüm

3
22

Son zamanlarda bir sosyal ağ çılgınlığı almış bürümüş herkesi. Tamam kabul ediyorum bu kaçınılmaz -twitter-lar, -digg-ler ve tabii ki -frienfeed-ler. Ama kardeşim sırf yazmış olsun diye yazılmaz ki. Bir sürü mesajlar görüyorum, kardeşim adam nerdeyse tuvalete gitse onu da mesaj olarak yazacak. İşte böyle bir çılgınlık devam ederken dün ilk defa friendfeed’e işe sosyal ağların gerçekten iş için kullanılmasına yönelik güzel bir örnek gördüm.

Örnek bu, birisi yapınca arkası da geldi. Bizim insanımız takip etmeyi sever. E tabii ya takip edeceksin ya edileceksin. Çok az kişi kendini takip etmeyi becerebilir. Dedim ya ilk defa friendfeed’in etkili bir şey için kullanıldığını gördüm.  “İş ilanları aranması”. Belki bundan öncede benzer ilanlar dönmüştür ancak bir sürü mesaj ardı ardına döndüğünden gözüme çarpmamışta olabilir.

Neyse, ilk olarak Mohaç Yücel’in verdiği bir ilanı gördüm. Etkili bir tasarım (ee bide iş art director aramaya gelince) tabii ki takibinde yorumlar. Testere filminin jigsaw karakteri ilana çok güzel geçilmiş tebrikler

Sonra stajyer arayan Burcak Erbatuk’un mesajını gördüm. Basit bir çağrı ve cv ama staj olmasından ötür çok daha fazla ilgi çekti.

Bir süre sonra da Ömer Suner’in Web Master ilanı dikkatimi çekti. İlan’da belirtilen çalışma koşulları ilgi çekmiş olmalı ki yine beğenenler ve yorum yazan sayısı oldukça fazla.

3 Yorumlar

  1. ben de şu an freelance çalıştığım için FF’deki iş ilanlarını takip ediyorum. Hatta iki yerle görüştüm bile. Network’un faydası bu olmalı bence. Hem kendini ait hissedeceğin bir ortam, hem de değişik fırsatları bulabileceğin.

  2. Merhaba. FriendFeed hakkındaki görüşlerinizin büyük bir kısmına katılıyorum. Fakat bir konuda sanırım haksızlık ediyorsunuz. ‘Adam neredeyse tuvalete gitse yazacak’ demişsiniz. Bunu da yazanlar var. Fakat bu tarzdaki iletilerin çoğu Twitter’dan geliyor. Yani insanlar FriendFeed hesaplarına Twitter’larını entegre ediyorlar. Dolayısıyla “şu anda ne yapıyorsun?” sorusuna cevap arayan Twitter, birçok siteyi kirlettiği gibi FriendFeed’in de konseptini kirletmiş oluyor. Bu yüzden bu suçlamanın sahibinin FriendFeed olmaması gerektiğini düşünüyorum.

  3. selam taci,

    Bu yorumuna hak veriyorum. evt sadece twitter değil bir sürü sosyal ağlarda bu şekilde mesajlar yağıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.