| İnternet’in Kadını Erkeği Olmaz – Kullananı Kullanmayanı Olur

  1
  16

  İnternet’in Kadını Erkeği Olmaz – Kullananı Kullanmayanı Olurİki gün önce computerworld Türkiye’de okuduğum bir yazının başlığı beni kızdırdı. Gerçekten saçma bir başlık olduğunu düşünüyorum. Artık ilgi çeksin diye konuyu farklı alanlara çeken başlıklara son verin.

  Okuduğum haberde başlık şöyle; “Üzgünüz bayanlar, Wikipedia erkek işi”. İşte beni çileden çıkaran başlık budur. Hiç kimse wikipedia da sağlanan içeriklerin sahip cinsiyet oranında erkeklerin çok daha fazla olmadığını söylemiyor. Ancak bunun sadece bir erkek işi olduğunu söylemek tamamen ortalığı kızıştırma başlığıdır. İnternetin bulunmasından itibaren başta kullananların büyük kısmı yazılımcılardır. Bu pozisyonda çalışanların büyük oranı üzgünüm ki erkek olarak görülmekte. Wikipedia kuruluşunda internette kadın kullanım yüzdesi hızla artış göstermekle birlikte tabii ki hala artışını sürdürmekte olan erkek yüzdesini yakalaması zordur. Bu maksatla sonuç tabii ki erkek giriş verilerinde yüksek göstermesi olacaktır.

  Ancak unutulması gereken bir şey vardır ki, bu dünyada kadınların erkeklerin yapacağı tüm işleri yapabilecek zekaları ve güçleri vardır. Bunun aksine ek olarak bir de çok daha güçlü bir işi de yüklenebilirler oda anne olmak.

  Bu yazıyı yazan kişi Wikipedia’dan yapılan açıklamaları doğru süzüp buna göre bir haber başlığı seçmelidir.

  1 YORUM

  1. Bunu yazan kişinin cinsiyet körü olması gerekir. Şu anda internet üzerinde, özelliklede blog aleminde kısaca gezinen bir kişinin kadınların yazdığı blogların gerek tür, gerek içerik açısından ne kadar çeşitli ve zengin olduğunu farketmemesine imkan yoktur. Bu tür yazıları cinsiyetçi ve kötü niyetli buluyorum. Yazılım dünyasında bir kadın olarak geçmişim onbeş yıla dayanıyor ve bu süre zarfında egosu programlama yeteneğinden fazla olan pek çok erkek seksistle tanıştım ve çalışmak zorunda kaldım. Gerçekten iyi olanların karşılarındaki coderın kadın mı, erkek mi, genç mi, yaşlı mı, alaylı mı, mektepli mi gibi ayrımlara gitme gereği hissetmediğini söylemek isterim. Bir çeşit eziklik dışa vurumu. Geçelim bunları…

   Teşekkürler yazı için.
   selamlar, saygılar.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.