| Yenibiris.com İnteraktif Marka’da İkinci Hatasını da mı Yapıyor?

  0
  26

  Sebebi her ne olursa olsun 2003 – 2004 yıllarında internette IK sektöründe tam marka imajı yapmış olan “yenibir.com” sitesi, “Yenibiris.com” adresine geçerek oldukça marka gücü kaybetmişti. Son olarak oluşturdukları yeni site yapısı-tasarımı marka gücünü bir kez daha yaralayıp eskisini aratır hale mi gelecek?

  İlk kurulduğunda oldukça ilgi gören ve etkili bir marka oluşturan Yenibiris – logosu ile farklılığını ön plana çıkarmıştı. Gülen suratı ve mavi yeşil renklerini koruyarak oluşturdukları “yenibiris.com” markası yeni yeni oturmaya başlarken aslında geç kalınmış bir hamle yapma ya karar verdiler. Bu konuda çok doğru bir strateji izledikleri konusunda hem fikirim.

  Ancak…

  Tasarımcının Zevki mi – Kullanım Alışkanlığı mı?

  Yenibiris.com’un tek ihtiyacı eski yapısına yeni teknolojilerin eklenmesiydi. Ancak bunu yaparken kullanıcını unutmamalı. Kullanım alışkanlığını kökünden değiştirecek “değişimler” markaya ve site kullanım oranlarına olumsuz yansıyabilir.

  Yenibiris.com eski yapısında oluşturduğu menü yapısıyla kullanıcının sitedeki kullanım yönlerini çizmişti.

   

  Buna göre oluşan bir yapısı vardı. Kullanım kolay gözüküyordu. Ancak yeni tasarımla birlikte gelen Web 2.0 yapısını andıran platform çözümü kolay görünümlü ve ayrıntılı hizmet verebilmek için kolaylıklar sağlayan bir yapıya bürünmüşse de, kullanıcı bu yapıya ne kadar süre de alışacak ve bu süreçte yenibiris.com markasının değer kaybı belirsiz.

  Kullanıcıların yeni platforma alışmaları, alışkanlıklarını değiştirip uyum sağlamaları biraz zaman alacağını düşünüyorum. Bu süreçte doğru yardım kutuları ile kullanıcılara yardım etmeleri gerekecektir. Aksi taktirde kullanıcının sitenin yeni tasarımı ve yapısı hakkında fikirleri ve kullanım ilgisi de azalacaktır.

  Yenibiris.com sitesinde yeni site değerlendirmesi için sunulan anket rakamları da bu söylediklerimi doğrular nitelikte…

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.