| Türkiye’de İnternet 27 Yaşında

  0
  11

  Türkiye’de interneti sevdiren kullanılması gerekliliğini aşılayan rahmetli hocam Doç. Dr. Mustafa Akgül öncülüğünde başlayan “İnternet Haftaları” bu sene 27’inci yılını kutluyor.

  Küresel Koronavirüs Salgını koşullarında kutlanan İnternet Haftası bildirgesinde;

  Tüm dünyayı sarsan Covid-19 salgını koşullarında, Türkiye’de İnternet’in 27. yaşında

  23. İnternet Haftasını kutluyor ve günümüzün gerçekliğinde bir kez daha vurguluyoruz:
  Şimdi ve her zaman;
  İnternet Yaşamdır!

  ifadelerini kullandı

  Sosyal Medya Kullanımı Artmakta

  Sosyal izolasyonda olan kullanıcılar evde yaşamın büyük kısmını internette harcamakta. Tüm dünyada 3,8 milyar sosyal medya kullanıcısıyla %49 yaygınlık gözlenirken, Türkiye’de 54 milyon kullanıcı ile %64 sosyal medya yaygınlığına ulaşıldı.

  Türkiye’de İnternet’te Yayın Fazlalaştı

  Kaçınımaz olanrak insanlar bilgisayar başında ya da telefon üzerinden canlı yayınlar ile kullanıcıya ulaşmaktalar. Ancak internet kullanılma oranlarının artmasına karşılık alt yapının yetersizliği artmakta olan dijital yayınlarda sorunlar getirecektir.

  Türkiye’de İnternet Bağlantı Hızı

  Türkiye’de ortalama bağlantı hızı, test ölçümü yapan speedtest.net istatistik sitesince sabit bağlantıda 22 Mb, mobil bağlantıda 36 Mb olarak ölçülmüştür. Buna göre Türkiye sabit bağlantı hızında dünya 95.’si, mobil bağlantıda 50.’sidir. Son yıllardaki gelişmeler incelendiğinde özellikle 2017 yılından sonra diğer uluslara göre hızlı bir geri kalma gözlemlenmektedir.

  CEVAP VER

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.