| Tavuksuz KFC – Kentucky Fried Chicken Krizi

  1
  1281

  KFC ilk olarak 1930 yılında Albay Harland D. Sander’s tarafından bir benzincinin karşısında açıldı. KFC’nin gizli tarifi 1940 yılında yazıldı. Şimdi Kentucky’de özel bir kasada saklanıyor. KFC şu anda 115 ülkede faaliyet göstermektedir. Bu bilgileri tüm dünyadaki sitelerde bulabilirsiniz.

  Buna ek olarak her gün 12 milyon kişi KFC’nin enfes tavuklarının tadına bakıyor!

  Bir dakika bakıyor du!! Ancak İngiltere’de KFC çok uzun süredir çalışmakta olduğu lojistik firmasını değiştirince sorunlar başlıyor. Sadece İngiltere’de haftada 676 milyon parça tavuk satışı yapan şubelere tavuklar teslim edilememeye başlıyor. KFC yeni lojistik firmasından kaynaklanan bir sıkıntı olduğunu belirtse de bir gerçek var, “Tavuk Yoksa KFC yok”. Bunun üzerine bazı şubeler menü kısıtlamasına bazıları da şubeyi kapatma yoluna gidiyor.

  Çalışan şubelerin açık olduğunu gösteren bir site dahi hazırlanıyor.

  Bunun üzerinde KFC hesabından resmi duyuru yapıyor.

  Düşene Vursalar da Ayağa Kalkmayı Bilir

  Özellike McDonalds ve Burger King’in süreçle ilgili yoğun dalga geçen mesajları ve aksiyonları sosyal medyada yayılmaya başlarken, KFC oldukça olgun bir kriz yönetim stratejisini benimsedi.

  Krizi Benimse ve Sahiplen

  Kriz senin “krizini benimse ve sahiplen” stratejisiyle yola çıkan KFC, krizin başlamasından sonra bir hafta geçmesine rağmen baskıların sürmesini takip etti. Baskıların devam etmesine bağlı PR firmasıyla etkili bir çalışma yaparak The Sun ve Metro gazetelerinde tam sayfa bir basın ilanı çıktı.

  Mother London tarafından hazırlanan basın ilanında KFC’nin harflerinde anagram bir çalışma yapılarak harflerin yerleri “FCK” olarak değiştirildi. Biraz samimi ve içten biraz tiye alan özür metni kısaca “Tavuksuz bir tavuk restoranı. İdeal değil.” olarak başlayarak süreci anlatmakta.

  KFC’nin pazarlama ekibi, krizin dikkatli bir şekilde ele alınması, özellikle de tweet mesajları için mizahın akılcı kullanımı ve Cuma günü tam sayfalık bir gazete reklamı nedeniyle tavuk kovasındaki harfleri KFC’den FCK’ya yeniden düzenlediği için kriz sürecini oldukça başarılı bir şekilde yönetmiş oldu.

  1 YORUM

  CEVAP VER

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.