| Sosyal Medya Ve Dijital Ajanslarda Reklam Yönetimi Ve Yaratıcılıktır

0
77

 

Günümüzde fikir yaratma için ana sorumlu gibi görünen reklam ajansları yerini yavaş yavaş dijital Fikir Ajanslarına, Dijital Ajanslara ve Sosyal Medya ajanslarına bırakmaya başlamıştır.

İşin daha doğrusu hedef kitle yoğunlukla dijital platformlarda yaşamaya başladığından bu alanın doğru dilini ve ifade tarzını anlayabilecek ve anlatabilecek ajans yapıları oluşmaya başlamıştır.

Eskiden “Yaratıcı Bir Fikirim var!” diyerek Markanın kapısını çalan Reklam ajanslarının yerini yavaş yavaş dijital Fikir Ajanslarına, Dijital Ajanslara ve Sosyal Medya ajansları almaya başlamıştır.

Günümüzde Fikir Ajansları, Dijital Ajansları ve Sosyal Medya ajansları bu konumu üstlenmeye başlasa da hala en büyük sorun yaratıcı içerik/fikir oluşturacak ancak bunu fikri bir de dijital ortamla entegre edecek personel açığının bulunmasıdır. Bunun için dijital algının artacağı daha genç/yaratıcı ancak bilinçli bir dijital neslin yetişmesi ve bunun içinde ilgili eğitimlerin verilmesi gereklidir.

İçerik oluşturma ve özellikle dijital içeriğin reklam amaçlı oluşturulması dağıtılması ve pazarlanması özellikle dijital ajansların ve sosyal medya ajansların sorumluluğuna geçmiştir. Belirli formlarda içerik oluşturma, web sitelerinde içerik, bloglarda paylaşım, resimle paylaşım, videografi, çevrimiçi yorum, sosyal medya hesaplarında bakım ve düzenleme ve dijital medya dağıtım gibi konuları içerir.

Bu noktada PR ajansları da işin içine katılma eylemindedir ancak yarattıkları içeriklerin başarılı geri dönüşleri olmaması nedeniyle pek başarılı olamamaktadırlar. Ancak yakın gelecekte olabilir mi?

CEVAP VER