| Yapılana Araştırmaya Göre Etkileşim Oranı En Yüksek Sosyal Platform; Instagram

0
175

Yalnız Türkiye’de değil dünyada da çok yaygın olarak kullanılan resim paylaşım ağlarından biri olan Instagram İngilizce Instant (anlık) kelimesinden gelen bir yapı ile oluşturulmuş bir isimdir. Sonuna gelen ekle “anlık olarak fotoğraf çekmenize olanak sağlayan cihaz” gibi bir anlam yüklenmeye çalışılmıştır.

Ekim 2010 yılında kurulduğunda kullanıcılarına çektikleri bir fotoğraf üzerinde dijital filtre kullanma ve bu fotoğrafı Instagram’ın da dahil olduğu, sosyal medya servisleri ile paylaşma imkanı tanıyan Instagram tam olarak ücretsiz fotoğraf paylaşma programıdır.

Nisan 2012 yılında Mark Zuckerberg’in Facebook’u 1 milyar dolar vererek Instagram’ı satın aldı. Bu andan itibaren Instagram, takipçi sayısına bakıldığında “Dünyanın En Büyük Üçüncü Ülkesi” olarak gösterilen Facebook’un desteğini de arkasına alarak oldukça büyük bir sıçrayış gösterdi.

Bu sıçrayışla birlikte büyük markaların ilgisini de çeken Instagram, L2 Think Tank’in 250 şirketle yaptığı araştırmaya göre; 150 milyonu geçen takipçisiyle prestijli markaların % 93’ünden doğrudan marka çalışması ve reklam almayı başardı. Aralık 2013’e gelindiğinde bu markalar instagrama katılım oranı % 1,53 oranına ulaşmıştır.

Aynı zamanda Instagram bir yılda en çok indirilen 10 mobil uygulamadan daha fazla tekil ziyaretçi almakta.

L2′nin 250 marka üzerinden hazırladığı bu raporunda Instagram’ın pazarlama platformu açısından düşünüldüğünde dikkat çeken noktalara bakıldığında;

 • Markaların % 92′si görsel paylaşım uygulaması Instagram’da yerini almış durumda
 • Markaların % 72′si Instagram’da fotoğraf paylaşımının haricinde video paylaşımında da bulunuyor.
 • Markalar haftada 6 fotoğraf yüklerken ortalama ayda 1 video yüklüyor.
 • Fotoğraf paylaşımlarından etkileşim video paylaşımlarına göre 1.5 kat daha fazla.
 • Markaların %14′ü kullanıcının oluşturduğu içeriği kendi web sitelerinde paylaşmakta.
 • Instagramın yıllık aktif kullanım oranına bakıldığında Instagram %23 ile en fazla aktif kullanılan sosyal platform olarak görünmekte. Bunu % 9 oranla Linkedin ve Tencent Weibo izlemekte. Son dönemde popülerliği iyice artan Pinterest, yükselişini hızlıca sürdüren Google Plus ve pek hızlı görünmeyen Tumblr’ın yükselme oranları ise % 6.

Bu noktada bir konuya dikkat çekmek isterim Facebook Nisan 2012 yılında 1 milyar doları geçen bir bütçe ile Instagram satın aldığından bir yıl sonra Yahoo Mayıs 2013’te 1.1 milyar dolara satın Tumblr’ı satın aldı. Bu adımla Facebook hemen hemen aynı bütçe ile geçmiş beş yıl içinde Instagram ile en iyi medyayı satın alırken Yahoo!’da en kötü medyayı satın almış oldu.

Raporda ayrıca; büyük göç gibi gençler Facebook’tan uzaklaşırken Instagram’a yönelerek hızlı büyüyen sosyal platform haline getirdiği vurgulanmaktadır.Bu başarılı görsel paltform Instagram , yıllık büyüme oranını %66 büyüterek (yaklaşık 60 milyon aktif kullanıcı eder bu J) şu anda en popüler 10 mobil uygulamanın toplamından fazla talep edildiği görünmekte.

Instagram üç yıl içinde 150 milyon aylık kullanıcıya ulaşırken bu rakamla Facebook’tan 2 yıl daha hızlı Twitter’ın vardığı süresinin yarısı kadar sürede başarmış oldu. Instagram her ne kadar Facebook ailesinin 8’inci kardeşi olsa da Facebook’un en önemli silahlarından olan Topluluk yapısını 15 kat geçmiş durumda. Prestijli markaların % 93 tarafından talep edilen Instagram, Facebook’un resim paylaşım yapısını % 63 oranında arttırmıştır.

Rakamlarla Instagram

 • Instagram’ın en çok takip edilen kullanıcısı instagram’ın ta kendisi ve 53 milyondan fazla kişi tarafından takip edilmekte
 • 12 milyonu geçen Justin Bieber ikinci sırada yer alıyor
 • Kim Kardashian üçüncü, badgalgiri kullanıcı adıyla Rihanna dördüncü, Beyonce da beşinci sırada.
 • En çok takip eden kullanıcı ise 1 milyon 100 bini aşkın hesabı takip eden photogeekdom
 • Instagram’da en çok kullanılan tag 376 milyondan fazla kullanılan #love olurken ikinci sırada 185 milyonla #instagood geliyor. 3. sırada ise #me, 4. sırada #like, 5. sırada #follow gelmekte.
 • İlk 10’u #cute, #photooftheday, #tbt, #followme ve #girl tamamlıyor
 • 100 milyonun üzerinde fotoğrafa sahip tag’lerin sayısı ise sadece 14.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.