| Google Plus Hangouts’a Merhaba, Güle Güle Gmail’le Grup Video’ya

  0
  55

  Google’ın 2008’den itibaren ağırlık verdiği gmail üzerinden grup video hizmetinin yerini Google Plus’ın Hangouts’u almak üzere. İnternet’in gelişip biraz evlere yani kullanıcı bilgisayarlarına geçmesinin bir adım sonrası kolay kullnılabilir e-mail programları ve hızlı iletişim mesajlaşma araçları oldu. AOL Instant Messenger (AIM), Internet Relay Chat (IRC), ICQ (OSCAR), MSN derken Gmail üzerinden görüntülü mesajlaşma.

  Daha sonra sosyal ağlarla birlikte bu uygulamaların kullanılırlılığı günden güne azaldı. Özellikle sosyal ağlardan Facebook’un görüntülü mesajlama hizmeti ile olay bir adım ileriye geçmiştir. Facebook’un bu hamlesine Google, Plus üzerinden oluşturduğu Hangouts üzerinden cevap verdi. Buna bağlı olarak çok yakın sürede gmail grup video’yu pasif hale getirecek. Kim bilir belki ileriye dönük Google Talk’da pasif hale gelecektir.

  Gmail ekibinin geçtiğimiz hafta google blog üzerinden yaptığı açıklamaya göre; “Google Plus Hangouts ve buna bağlı doğrudan iletişi yöntemlerinin değişimi gerçekleşecek. Hangouts’un daha yüksek güvenilirlik ve gelişmiş kalitesi sunmak için Google ağ gücünü kullacaktır.”

  Gmail Grup Video’yu sadece gmail hesabı üzerinden kullanılabiliyordu. Google Plus Hangouts ise hem Gmail hesabı sahibi kullanıcılar hem de Google Plus hesabı olanların hatta Android ve iOS araç sahiplerinin web ara yüzleri üzerinden de kullanabilmesine olanak sağlayacak.

  Google Plus Hangouts Tam Olarak Nedir?

  Hangouts, evde/işte bilgisayarınızdan ya da hareket halinde Google Plus mobil uygulaması üzerinden arkadaşlarınızla, müşterilerinizle görüntülü görüşmenize olanak sağlayan bir Google çözümüdür. Bir hangout’a en fazla 10 kullanıcı katılabilirken Google Plus’taki gerek sizin arkadaş ve çevrelerinizden gerekse diğer çevrelerden katılım olması ve davet etmek mümkündür. Yine Google Plus Hangouts üzerinden Google oyun uygulamalarının oynanması mümkündür.

  Canlı Yayın Yapımı ve Anında YouTube Kaydı

  Google Plus Hangouts’un YouTube’dan ayıran en büyük özellikleirnden birisi hiç şüphesiz canlı yayın desteğidir.  Özellikle mobil araçlarınız üzerinden herkese açık oalcak şekilde canlı yayın yapabilir ya da olduğunuz bir alandan direk görüntüleri canlı aktarabilirsiniz. Ayrıca Hangout’unuzu Google+ profilinizde, YouTube kanalınızda ve web sitenizde herkese açık olarak da yayınlayabilirsiniz.

  YouTube kanalınızda yayınlamak içinde de özel bir yazılım gerektirmemekte. İsterseniz canlı Hangout yayınınız otomatik olarak YouTube hesabınıza kaydedilir.

  Tüm Dünyayla Paylaşmak

  Canlı yayın Hangout’unuz sona erse de Google Plus sosya ağ olması nedeniyle iletişimi devam ettirmenzi çok koalydır. Düşünün yayınınız Hangout üzerinden Google+’da ve YouTube kanalınızda herkese açık olarak paylaşıldıktan sonra tüm ağda yayılmaya başlar. Bu videoyu da tıpkı sosyal ağlarda diğer paylaşımlar gibi yeniden ve yeniden paylaşılması devam eder.


  CEVAP VER

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.