| Birkaç Dost Edinmeden, 600 Milyon Düşmanla Başa Çıkamazsın!

0
13

Size söylüyorum. Oradaki tekil dolaşanlar. Dur bakalım facebook sayfasına girip bir bakayım diyenler. Ben yine yalnız kaldım belki birkaç kişi friendfeed den kaldırım diyenler. Lafım size, lafım sosyal medya da hesabı olan kişilere, lafım sosyal medya da hesabı olan firmalara. Sosyal medya her ne kadar potansiyel müşteri yakalama alanı gibi görünse de bir o kadar da savaş alanıdır. Ve bu alanda siz yanınıza doğru dostları ve ekibi almadan diğerleri ile mücadele edemezsiniz!!!

Siz yalnız çıkarsanız avlanırsınız.

Siz yalnız çıkarsanız saldırı yersiniz.

Siz yalnız çıkarsanız yetişemezsiniz.

Siz yalnız olursanız destek göremezsiniz.

Ve en önemlisi siz yalnız olursanız 600 milyonla başa çıkamazsınız.

 

O Zaman Şu İşe Bir Daha Bir Bak

Ne yani sosyal ağ pazarlamaya girmeyelim mi? Diye sorular duyuyorum. Ben sosyal ağ pazarlama yapma demiyorum. Ben Ferrari’nin anahtarını stajyere/işi bilmeyene bırakma diyorum.

Size şöyle anlatayım. Çok kaliteli bir arabanız var. Her gün işe gidip geliyorsunuz. Bir gün işe geldiniz çok acil toplantıya gireceksiniz. İşe geldiğinizde aracınızı bir tek sokak ta tek boş yer olan bir birine çok yakın iki aracın arasına park edilebileceğini gördünüz başka boş yer yok. İşte o anda işe yeni başlamış, ehliyeti bile olmayan bir personelinize anahtarı bırakıp “Sen şu arabayı oraya bir park et, anahtar da sende kalsın! Ben istediğimde senden alırım. Sen takip et daha iyi bir yer görürsen oraya park et” der misiniz? Genel de demezsiniz?

Peki neden?

1. Genç arkadaşı tanımıyorsunuz

2. Genç arkadaşın iyi araba kullanıp kullanmadığını bilmiyorsunuz

3. Genç arkadaşın size ait olan markadaki arabayı iyi kullanıp kullanmadığını bilmiyorsunuz

4. Genç arkadaşın park etmeyi becerebildiğini bilmiyorsunuz

5. Genç arkadaşın anahtarı alıp kaçacağını bilmiyorsunuz

6. Genç arkadaşın o dakika park edip sonra aralarda alıp dolaşıp dolaşmayacağını bilmiyorsunuz

7. Genç arkadaşın yapmış olduğu bir kazada masrafın ne olacağını çok iyi biliyorsunuz

8. ….

 

İşte böyle bir durumda diğer sebepleri de düşünüp hızlı bir karar verip doğru adımı atıyorsunuz. Peki aynı şeyi markanız için niye yapmıyorsunuz? Dikkat!!! Aynı düşünmeyi markanız için yapmazsanız sorun kazalar, çizilmeler değil 600 milyon düşmanın markanıza klavye saldırısı olarak geri dönüş olabilir. Bu noktada markanızı teslim edeceğiniz kişi bir dost olmalı, markanızı tanımalı. Çünkü başta ne demiştim. Birkaç Dost Edinmeden, 600 Milyon Düşmanla Başa Çıkamazsın!

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.