| Grup Satınalma Şirketleri Grupça Gidebilir mi?

  5
  71

  Son zamanlarda bir grup satın alma site furyası gidiyor. Başta büyük bütçeleri kapanlar aylık iyi ciro elde edenler ve büyük yatırımcı bulanlar takipçi aç kurtlarında ağızlarını sulandırmaya başladı. Peki böyle bir durumda ve son 1 ay içinde güzel ülkemin her gününe bir tam grup satınalma sitesi açıldığı dönemde bu grup satınalma siteleri grupça açıldığı gibi grupça kapanabilir mi?

  Bir düşünelim grup satın alma sitelerinin asal temeli neye dayanır. 100 TL’lik bir ürün/hizmet bir indirim oranı ile mesela %50 oran ile 50 TL’ye belli bir süreliğine düşülüyor. Şok kampanya, aldın aldın yoksa kaçar gider. E sonra kalan 50 TL’nin % 25 – % 30 arası pazarlanan grup satın alınan siteye bırakılıyor çoğu zaman maliyet ya da maliyetinde az değeri ürünü satan firma sahibi tarafından karşılanıyor.

  Sonuçta kazanç nedir;

  1. Firma doğrudan reklam hizmeti veriyor

  2. Firmanın satamadığı ürünleri maliyetine ya da azda olsa zararına satıyor

  3. Firmanın marka bilinirliliği artıyor

  Bu liste uzar ancak buradaki en önemli kalem firma bir siteye/gazeteye/tvye reklam vermek yerine reklam bütçesini yapmış olduğu % 75 – % 80 indirime aktarıyor. Böyle bir durumda bu reklam bütçesi firmalar için kısıtlı bir bütçedir. Sene başında belli olan  aşılması zor olan bir bütçedir. Bu bütçe bittiği an grup dağılımı ve onunla birlikte tüm diğer medya açılım reklamlar bitmiş demektir.

  Dikkat! işte böyle bir durumda tüm markalar bir sürü grup sitesinde devamlı reklam bütçelerini bitirerek devam edecekler mi?

  Dikkat! Zaten % 80 indirim yapabiliyorken beni amma kazıklıyormuşsun diyen müşteriye normal fiyattan mal satabilecek mi?

  Dikkat! Bu kadar çok site varken rakiplerimin yaptıkları indirimlerle baş edebilecek miyim?

  Tüm bu soruların belirsiz cevapları beni baştaki soruya tekrar getiriyor. Sizce grup satınalma şirketleri grupça gidebilir mi?

  5 Yorumlar

  1. Bence grup satın alma şirketleri grupça gitmezler. Aksine bu şirketler üzerinden satış yapan üreticileri bağımlı hale getirebilirler. Yani grupça giden klasik ticaret yapanlar olabilir.

  2. Ben de ufuklarini parlak goruyor.Beraberinde yeni is modelleri de gtireceklerdir.Ornegin bu tip siteleri listeleyen (group buying deal aggregators) siteler de bu pastayi buyutuyor. Yahoo’nun groupon’i alacagi soylentileri de yine sektore ait onemli bir haber.

  3. selam,

   şimdi grup sitelerine karşı olduğum sanılmasın ama satın alma sitelerinin %30 – %40 arasındaki aldıkları büyük oranlar kullanıcıya daha fazla indirimi engellerken marka sahiplerini de bezdirebilir bir seviyeye getirebilir. Bu durumda ya var olan markalar artık zarar etmeyi bırakıp gidebilir ya da yenileri daha düşükten anlaşmak isteyebilirler.

   Tüm bunların dışında bu kadar indirim yapabilen marka sahiplerini gören müşteriler bir daha dükkandan alışveriş yapar mı? Yine bu soruların belirsiz cevapları için baştaki soruyu düşünün lütfen…

  CEVAP VER

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.