| Türkiye’de İnternet Reklamcılığını Doğru Anlamak

  3
  27
  A hand giving a business card through a monitor

  Açıkça söyleyebilirim ki Türkiye’de internet reklamcılığının ilk başından beri bu işin içindeyim.

  Şunu gördüm; 3 farklı reklam aracısı bulunur

  1. Reklam alanı satan site sahipleri
  2. Sitelerle doğrudan anlaşmalı ve anlaşılan sitelerin reklam alanları satan firmalar
  3. İnteraktif medya planlamacılık üzerinden reklam satan firmalar

  Her 3 kısmında kendi kendine bir zorluğu ve avantajları var. Ancak önemli olan tek bir şey var ki (İLİŞKİ). Bu alacağınız fiyatla doğrudan ilintili olacaktır.

  İlk firmamı 8 sene evvel kurduğumda bende internet reklamcılığına yeni girenler gibi düşünüyordum. Dürüst – kaliteli hizmet olsun. Ama gördüm ki müşteri bunu istenmiyor. Müşteri iş ne olursa olsun bildiğimle çalışayım istiyor (GÜVEN). Çünkü bu mecra çok tehlikeli ve pazarlama müdürlerinin bilmediği bir dikenli tel yumağı. Burada yanlış yapacağı hamle müdürleri yerlerinden edeceklerini biliyorlar.

  ReklamZ haricinde bu işi yapan 5-7 firma daha var onlarında anlaşmış oldukları müşterileri. Hepside hedef kitleye göre doğru sitelerdir. Diğer yanda site için içerik değilde var olan içerikleri sitede de kullanalım diyen bir basılı mecra site grubu var (ZORUNLULUK). Müşteri bu noktada tutarsız başarılı kampanya mı, daha çok hedef kitlemi nokta atış mı soruları arasında gidip gelirken birde dur TV fiyatlarına bakayım dediğinde aradaki farklar açık olmaması (bugün ben çok komik fiyatlara bir futbol maçına reklam verebilmem gibi) reklam talebini düşürmektedir.

  Tüm bunlara ölçümleme ve bunlara bağlı doğru pazarlama strateji oluşturmalarda ki müşteri deneyimsizliğini (DENEYİMSİZLİK) de eklediğinizde açıkçası internet reklamcılığına bakışlar biraz olumsuz kaçıyor.

  Bu yazı Türkiye için bir formülü ortaya çıkarır;

  İnternet reklamcılığı = İlişki + Güven + Zorunluluk + Deneyimsizlik

  Böyle bir formülü gören müşteri ne kadar internet reklamcılığına talep gösterir. Bunu bilemiyorum.

  Dikkat!!! sosyal ağları katmadan bu yazıyı yazıyorum

  3 Yorumlar

  CEVAP VER

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.