| İlginç, Sorularımızı Formspring.me Üzerinden Sormayı Seviyormuşuz

5
35

Öncelikle bu yazıyı hazırlarken, Müge Cerman üstadımın isteği üzerine daha bir hevesli yazdığımı söyleyerek başlamalıyım. Türk halkı olarak her şeyi sormaya bi ayrıntılarına kadar öğrenmeyi pek bir severiz. Merak içimizi gizli gizli kazan ufak karıncalar gibidir. Formspring.me sitesi de işte tam bu noktada tüm dünyada kişilere merak ettiğin bir soru mu var? Hadi gel sor ağında ve onların bağlantılı ağlarında öncelikle dikkat edip görenler sonra da ilgilenip cevap vereceklerle bağlantıda olmasını sağlayan bir yapı.

Dedim ya sormayı seviyoruz diye, böyle bir yapıda kaçınılmaz olarak tüm dünya çapında Formspring.me sitesini Türk kullanıcı kullanım adedi olarak da zorlamalıyız. Öyle değil mi?

Yine şöyle yaptığım birkaç araştırma Cerman üstadımın beni bu konu hakkında bir yazı yazmamın ne kadar doğru olduğunu da gösterdi.

En Çok Soru Gönderen

Bir bakalım, öncelikle dünya çapında kullanım ve trafik yoğunlu açısından Türkiye, Brezilya ve Suudi Arabistan’dan sonra üçüncü sırada. Yani öncelikle söyleyebilirim ki biz Formspring.me çok yoğun bir şekilde KULLANIYORUZ.

Ancak bir şey daha dikkatimi çekti oda, en fazla kullanan ülkeler sıralamasının ilk beşinde ABD’nin yer almadığı. Bunun haricinde de Filipinlerin etkili bir pozisyonda olduğudur ki bu ülkelerdeki insanların Türkiye’deki gibi gerçekten bir şeyleri merak ettiği için mi yoksa sıkıntıdan ve başı boşluktan boş sorular gönderdiği meçhul???

Formspring.me En fazla Ziyaret Edip O Sorulanları ve Cevaplarını Okuyanlar


Buradaki veriler mesaj gönderenlere nazaran biraz daha enteresan öncelikle Brezilya bu işin başında arkadaş biz en fazla gerekli gereksiz soruları sorarız. Üstüne üstlükte bu sorulanları da okuruz diyerek birinci sırayı kaptırmıyorlar. Ancak burada ABD okuyanlar yüzdesinde Brezilya’ya çok yakın bir oranda ikinci sırada ki, sanki burada insanlar soru sorarak dikkat çekmektense nasıl olsa benim soracağımı soracak biri çıkar ben etliye sütlüye dokunmadan okumamı sürdüreyim diyorlar.

Burada beni en çok şaşırtan Suudi Araplarla biz Türkler oldu. Çünkü okumayı sevmesek de genele göre okuma oranı düşük olsa da yav kardeşim dünya’daki diğer ülkelerdeki kullanıcılar bile bizim kadar okumaya değer vermiyorlar ki işte burada kendimizi tebrik etmeliyiz.

Sonuçta Formspring.me ülkemizde henüz yeni yeni fark edilmeye başlanmakta. Geçmişteki forum yapısının biraz daha sosyal ağımsı dönüş çabası gibi görünmekte. Etkisinin olmayacağı söylemek imkansız ancak sürekliliği konusundaki şüphelerimi zaman gösterecektir.

5 Yorumlar

CEVAP VER