| Alıntı: AdWords Hesabınız 2010’a Hazır mı?

0
7

Yeni yılın ilk yazısında AdWords hesabınızı daha iyi takip etmek için hesabınızda kontrol etmeniz gereken 6 önemli temel noktayı sizinle paylaşacağız. Hemen şimdi AdWords hesabınıza giriş yaparak aşağıdaki listemizi gözden geçirin ve hesabınızı 2010 yılına hazırlayın.
1. Ana sayfa bildirimleri ve hesap uyarılarını kontrol ettiniz mi?

AdWords hesabınıza giriş yaptığınızda, Google’ın gönderdiği bildirimleri ve hesap uyarılarını görürsünüz. Bu güncellemeler hesabınızla alakalı önemli bilgileri içerdiğinden, bunlara her zaman dikkat etmeniz önemlidir. Bu uyarılar sayesinde, hesabınızı daha yakından takip edebilirsiniz ve hesabınızda meydana gelebilecek sorunları anında çözebilirsiniz. Örneğin, ön ödemeli hesabınızın bakiyesi azalıyorsa, bu hesap uyarıları size ödeme yapmanız gerektiğini hatırlatacaktır.

Uyarilar

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

2. “Kampanyalar” sekmesinde zaman aralığını belirtiniz mi?

Zaman aralığı ayarı hesabınızın sağ üst köşesinde bulunur. Hesabınızın belirli bir döneme ait performansını analiz etmek için zaman aralığını buradan değiştirebilirsiniz. Reklam kampanyanızın performansınıza ilişkin en iyi göstergeleri elde etmek için 1-4 haftalık bir dönemi kapsayacak şekilde zaman ayarlanması yapmaya özen gösterin. Örneğin, bir önceki ayın reklam performansını analiz etmek için son 4 haftayı seçebilirsiniz.

zaman

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

3. Anahtar kelime performanslarınızı incelediniz mi?

Yeni yıl ile birlikte bazı anahtar kelimelerinizi yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz. “Anahtar Kelimeler” sekmesi altında aşağıdakileri inceleyin:

 • Anahtar kelime tıklama oranı (TO). Hangi anahtar kelimeler en yüksek ve en düşük TO’ları alıyor? Düşük TO’nına sahip anahtar kelimelerin yerine yeni anahtar kelimeler seçmeye özen gösterin.
 • Anahtar kelimeleriniz ve reklam konumu. Reklamlarınız, ilk sayfada, yani 1-11 arasındaki ortalama bir konumda görünüyor mu? Düşük konumlarda yayınlanan anahtar kelimeleri yeniden değerlendirin.
 • Anahtar kelime durumu. Reklamlarınız gösterilmeye uygun mu? Reklamlarınızı tetiklemeyen anahtar kelimeleri listenizden temizleyin.
 • Kalite puanı. Durum sütunundaki simgeyi tıklayarak her bir anahtar kelimenin kalite puanını görebilirsiniz. Kalite puanı düşük anahtar kelimelerin performansını arttırmayı deneyin.

4. Reklamlarınızın performansını incelediniz mi?

“Reklamlar” sekmesi altında aşağıdakini inceleyin:

 • Reklam TO’su. Her bir grupta birden çok reklamı test ediyorsanız, hangilerinin en iyi performansı gösterdiğini kontrol edin. Düşük performans gösteren reklam metinlerini yeniden düzenleyin.
 • Neden bir değişiklik yapıp, yeni bir reklam metni oluşturmuyor sunuz? Örneğin, yeni ürün grubunuzun, promosyonda olan ürünlerinizin, ücretsiz kargo hizmetlerinizi içeren yepyeni bir reklam metni yazabilirsiniz.
 • Dönüşüm izlemeyi etkinleştirdiyseniz, hangi reklamların ve anahtar kelimelerin satışa yol açtığını kontrol edin. Satış ile sonuçlanan reklam metinlerine benzer yeni reklam metinleri yazmayı deneyin.

5. Anahtar kelimelerinizi ve reklamlarınızı hassaslaştırdınız mı?

 • En iyi performans gösteren anahtar kelimeleri ve reklam metinlerini inceleyin. En iyi performans gösteren anahtar kelimelerinizi ve reklamlarınızı performansı artırmak için kılavuz olarak kullanarak, iyi performans göstermeyenleri yeniden düzenleyin.
 • Sürekli düşük performans gösteren anahtar kelimeleri ve reklam metinlerini silin.
 • İstenmeyen gösterimleri elemek için negatif anahtar kelimeler kullanın.

6. Son olarak, kampanyalarınız için yeni anahtar kelimeleri ve reklamları test edin.

 • Kampanyanıza eklemek için yeni anahtar kelimeleri seçmek için anahtar kelime aracını kullanın.
 • Her reklam grubunda birden çok reklamınız yoksa, hangisinin size en büyük yararı sağladığını test etmek için birkaç reklam eklemeniz gerekir.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.