| Kendinizi İnternetsiz Bir Hayata Hazırlıyor Musunuz?

  3
  1

  Bu soruyu ne zamandır sormak istiyordum. Ama demek ki bendeki kontakların atma zamanı farmville’ye rast geldi. Hazırlanın yakında internet’e tümden sansür geldiğinde ne yapacağınızı şimdiden bir düşünün.

  Of sabah kalkıyorum, çay evveli bilgisayarı çalıştırıyorum ama outlook’u 1000 maili çekmesi için açmama gerek yok. Çünkü internet yok – yasaklanmış.

  Yapılması gereken işleri ve yazıların internetle alakasız olanlarını yapmaya devam ediyorum (ne kadar varsa). Eee sonra hadi yapılanların çıktısını alıyorum. Hazırlanın posta gelene kadar beklemelisiniz, e-postadan atamıyoruz. Çünkü internet yok – yasaklanmış.

  Kısa anlık mesajlarla içinizi rahatlattığını işte çıkmaya yakın o vakitlerde twitter’ı – frienfeed’i unutun. Çünkü internet yok – yasaklanmış.

  Bunlar kısa birkaç örnek arada bir düşündüğünüz ama ben bunlar son zamanlarda daha sık düşünmeye başladım. Hele Facebook üzerinden oynanan Farmville isimli oyuna engelleme gelince bende kontaklar attı. Belki de sitenin kapanması için gösterilen sebep beni bu hale getirdi. Yapılan açıklamaya göre;

  “5651 sayılı yasa uyarınca katalog suçlar kapsamında yapılan teknik inceleme ve hukuksal değerlendirme sonucunda; bu internet sitesi (zynga.com) hakkında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 02/10/2009 tarih ve 421.02.02.2009-272446 nolu kararı gereğince İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”

  Bu açıklamadan pek bir şey anlamadığımız gibi, duyduğum kadarıyla “Çiftçi Mallarının Korunması Hakkındaki Kanun” uyarınca yapılan itirazın sonucu kapatılmış, kapatılma için gösterilen ilginç gerekçe ise; kullanıcıların ‘Online Üretici Sertifikası’na sahip olmaması.

  —————————————————————

  05.10.2009 – Güncelleme

  Selam herkese,

  Bu gün yapılan hatayı fark eden yetkililer çiftliklerin kapılarını tekrar açtılar. O yüzden ne duruyorsunuz hadi tarlayaaaaaa…

  3 Yorumlar

  1. Aslında erişime engellenen Farmville değil ouyunu host eden Zynga.com. Gerekçesi ise “Ailelerin şikayeti”. Zynga üzerinde oynanan bir poker oyunu parayla oynandığı için “kumara teşvik” gerekçesi altında Telekomünükasyon İletişim Başkanlığı tarafından “idari tedbir” olarak engellenmiş. Site yurt dışunda olduğu için TİB 5651 sayılı kanuna göre mahkemeye gitmeden böyle bir karar alabiliyor. Bu yasanın en berbat sorunlarından biri de bu zaten. Yargısız infaz… Ayrıntılı bilgi için: http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=25176… Bu arada Tarım Bakanlığı meselesi tam bir hoax. Yani şakadan ibaret. Ama fena bir şaka değil tabii. Memleket Türkiye olunca böyle absürd bir durum bile kulağa mantıklı geliyor!

  2. Yabancıların İnternet’te gümbür gümbür ilerlediği hızlarının iyice yükseldiği zamanlarda bizim bu tür sansürlerle uğraşmamız çok saçma.
   Açılım açılım diye konuşanların artık bu sansür olayını kaldırıp gerçek bir açılım yapmaları iyi olur. Peki yaparlar mı? Hayır! Yoksa biz tüm dünya ileri giderken nasıl geri gidebiliriz ki!

  3. Evet aslında engellenen Zynga’nın Texas Hold’em Poker aplikasyonu. Gerçi sıkı bir Hold’em oyuncusu olarak, onun da yasaklanmasına karşıyım. Fakat o oyun biraz gerçek kumara dönüştü zira oyun içinde kullanılan sanal chipler (sanal oyun paraları) gerçek parayla satılır oldu. Tabii ki bu da yasaklama için bir mazeret olmamalı.

  CEVAP VER

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.