| e-tohum Projelerinden ideShot – Sanal Marka Danışmanı

0
22

Bugün devamlı gelişmelerini takip ettiğim hatta etkinliklere bizzat kendi gruplarımdan davet edip etkinlik açtığım e-tohum etkinliklerinden birine ilk defa olarak “aktif” katılımda bulundum.

Sektörden oldukça fazla tanıdığım kişinin yer aldığı etkinlik oldukça sıcak bir ortamda yapıldığını söyleyebilirim. Tabii ki Bersay İletişim Enstitüsü’nün katkıları kesinlikle yadsınamaz. Bu konuda Burak Büyükdemir nezninde Bersay iletişim’e de teşekkür edilmeli bence.

Ne diyordum, platform beni etkiledi.

Evet, özellikle planlama, her alandaki pazarlama kitaplarının yer aldığı platformda beni üzen tek şey benim yazdığım kitabın bulunmamasıydı. Burada iki noktada kaldım ya ben bu kitabın tanıtılması için yeterli özveriyi vermedim ya da benim kitabım o raflarda durmayı hak edecek kalitede bir kitap değil. Neyse kafaya taktım bu meseleyi ilk fırsatta benim kitabımın da orada olması için gerekli bağlantıları kuracağım.

Gelelim başlıktaki imaja yani “Sanal Marka Danışmanı” ifadesine. Evet, Metin Kahraman, yazılımcı ortağıyla oluşturduğu projeyle gerçekten önemli bir noktaya hitap etmiştir. Burada etkinlikte de sorduğum önemli konu kaliteli fikir haklarının gerek önerilen firmalar (ya da rakipleri tarafından) gerekse başka önerecek kişiler tarafından çalınıp gasp edilme tehlikesi. Sosyal ağda her zaman paylaşım fikrini savunmuşumdur. Ancak burada fikirin iyi olup olmadığını karar verecek mecranın doğrudan müşterinin olmaması ve hakların yenme potansiyeli, aktif çalışan bir e-noter yapısı ya da benzeri bir şeyin olmaması birçok önerilen fikrin ileriye dönük çalınacağı şüphesi haricinde gerçekten uzun zamandır gördüğüm en güzel projelerden biri.

Bir yandan aktif müşterileri arasında bulunan Turkcell, Starbucks, İstanbul Cevahir ve Rixos gibi markalar doğrudan müşteri taleplerine değer veren müşteriler olması ve başta bunlarla çalışıyor olmaları bir yandan da öncelikle fikir üretecek kişilerin öneri ile değerli bir gruptan oluşturulması markanın ve projenin değerini yükselttiği kaçınılmazdır.

Umarım daha da çok başarılı olurlar…

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.