| Stratejik İnternet Planlaması Nedir?

3
8

Şirketlerin dijital yapıya geçiş sürecinin en önemli kolu olan “Stratejik İnternet Planlaması – SİP” şirketlerin dijital ortamda olması gereken konumu ve bu ortamda ne kadar ve ne şekilde emek harcanması gerektiğinde belirler.

Bir şirketin stratejik internet planı hazırlaması öncelikle yapması gerekenler;

Şirketinizi Markanız Olarak Görün

Stratejik İnternet Planlaması, kendi bünyesine entegre edecek şirketin ilk yapması gereken kendini bir ürün olarak görmesidir. Bu ürün olarak görülen şirketin “Marka”’laştırma hedeflerini belirleyecek ve bir çeşit rozet olarak görülmesi gereken marka’nın daha fazla nasıl parlatılacağı düşünülmelidir.

Şirketinizin Pazarını Belirleyin

Şirketinizin içinde bulunduğu pazarı çok iyi belirlemelisiniz bu pazarda etkinlik sağlayacak teknolojik gelişmelerin belirlenmesi ve teknolojinin pazarın hızını ne şekilde hızlandırıp yavaşlattığının algılanması gereklidir.

Şirketinizin Hedef Kitlesini Belirleyin

Şirketinizin dijital ortama geçiş sonrası hitap edeceği hedef kitlelerin belirlenip, dijital yapı sunumunun bu hedef kitlelerin algılayacağı ve bu kitleleri etkileyeceği şekilde tasarlanmalıdır.

Şirketinizin Rakiplerini Belirleyin

Rekabet yenilikleri ve üretimi getirir. Rakiplerinizin neler yaptıklarını ve yapamadıklarını tespit edip bu noktadaki eksiklerinizin ve fazlalarınızın dijital ortamda sunulması sağlanmalıdır.

SWOT Analizi ile SİP’in Güçlendirilmesi

İnternet Stratejilerinizin Swot Analizi (Strenghts – Güçlü Yönler, Weakness – Zayıf Yönler, Opportunities – Fırsatlar, Threats – Tehditler) ile tam belirlenmesi.

SWOT analizi ile şirketinize ait olan güçlü yönlerin saptanması sağlanırken, yine bu yolla zayıf noktalar bulunup önlemleri için yapılması gereken yöntemler düşünülür. Bu analiz dâhilinde belirlenecek fırsatların dijital ortama yansıması ve yine olabilecek tehditlere karşı alınacak önlemlerin dijital ortamlarda desteğinin sağlanması, şirketinizin dijital ortama daha güvenli bakmanızı sağlayacaktır.

3 Yorumlar

 1. Sayın erkmen,

  internet pazarlamasını değil özellikle “internet planlaması”nı kastettim.

  Sizinde bilebileceğiniz gibi ben her internet kampanyasına bir proje olarak bakarım. Buradaki her interaktif proje doğru şekilde oluşturulmuş bir internet medya planlaması gerektirir. Buradan anlayacağınız gibi internet pazarlama sadece bir iki siteye reklam vermek değil bunun gerek psikolojik ya da weblojik yaklaşımlarının değerlendirilerek bir medya planlaması oluştrulması gerekliliğidir.

  Bu yüzden internette pazarlama ve reklam doğru şekilde oluşturulmuş bir stratejik internet planlaması (interaktif medya planlama) sayesinde sağlanabilir.

  Saygılarımla

  Aytaç Mestçi

 2. Bu normal bir pazarlama stratejisinin yalnızca bir ayağı genel olarak internet pazarlaması için ilginç bir öneri getirmiyor.

CEVAP VER