| Organik Aramada Başarı İçin Altı Anahtar Taktik

  5
  9

  Bir toplantı, etkinlik ya da konferanstan her dönüşümde aklıma bu sektöre her gün ne kadar yeni insanın – firmanın katıldığını düşünüyorum. Bir çoğumuz artık sayfalarını üst sıralarda yer alması için optimize çalışmaları yapmaya başladı. İşte yeni katılan bu kişi ya da firmaların web siteleri rekabeti arttırırken eski olan sitelerin doğal aramalardaki sonuçlarını da doğrudan etkiler hale geliyor. Bu yüzden organik arama sonuçlarında başarı için birkaç önemli adım atlanmamalı.

  Taktik # 1: Anahtar Kelimeler

  Web sitenizin arama motorları tarafından etkili şekilde optimize edilebilmesi doğru anahtar kelimelerin seçilmesi çok önemlidir. Çoğunlukla vakit ve çaba harcadığınız içerikler doğru anahtar kelimeleri içermediği sürece optimizasyonda hızlı geri dönüşler beklemeniz mümkün olamaz. Kelime seçerken arama motorlarında ki yoğunluğu dikkat ederek yapmanız önemlidir.

  Anahtar kelime seçiminde öncelikle siteniz ve içeriklerini ifade eden tek, çift ve üç kelimeden (varsa) oluşan geniş bir kelime listesi oluşturun. Daha sonra bu kelimelerin hangileri siteniz için daha yoğun ve ilgili olabileceği konusunda eleme yapın. Son adımda da seçmiş olduğunuz kelimelerin arama motorundaki yoğunluğuna bakın burada daha az olan ve daha az kullanılan kelimeleri seçmeye çalışarak kelime optimizasyonunu bitirin.

  Unutmayın! Anahtar kelime her sayfa için ayrı ayrı girilmesi gereken bir çalışmadır. Siteniz için bir kere gireceğiniz bir çalışma değil.

  Taktik # 2: İçerik

  Daha sonra yapmanız gereken var olan içeriklerin arama motorları tarafından doğru optimize edilmesi için doğru anahtar kelime seçilmesidir. Anahtar kelime seçin sayfa içeriğine, içeriğin hitap ettiği konu ve kelimelerin yoğunluk ihtiyacına göre değişiklik gösterir. Bazen de istediğiniz anahtar kelimeyi kullanabilmek için içerik yazabilirsiniz. Gerçekte, anahtar kelime araştırma, siteniz için yeni içerik fikirleri yaratmanız, farklı fikirleri düşünebilmeniz için kullanılacak en iyi yollarından biri olabilir.

  Anahtar kelimeler ve cümleler akılda kalıcı birçok kimsenin doğrudan ya da genelde yanlışlıkla da yazılsa kullanılan kelimelerden seçilmelidir. Kelimelerin içerikle ilintisinin öneminin yanında, benzer içeriklerin aranmasında kullanılan alakasız anahtar kelimelerde sizin hedefinizin içinde olmalıdır. Unutmayın sizin koyduğunuz içerikten çok sizi aramak isteyecekler sizi bulacaktır. Önemli kriter ise size hangi yolla ulaştığıdır.

  Taktik # 3: Kod Yapılandırması

  Doğru yapılandırılmamış bir kodlama yapısı, web sitesi kurulmuş bir sitenin arama motorlarında organik bulunma başarısı için büyük engel olabilir. Bu yüzden siteleriniz arama motorları tarafından dinamik erişilebilir şekilde yapılandırılmalıdır. Bu sayede hızlı optimizasyon kaçınılmazdır.

  Arama motoru dostu kodsal yapılandırma zor bir şey değildir. Bunun için yapmanız gereken arama motorlarına duyarlı kod yapılarını ve içerik yönetim sistemlerini seçmeniz ya da yazılımcınızdan bunu seçmesini talep etmenizdir. Bu yapı mutlaka otomatik güncelleme ayrıntısına sahip olmalı ve anahtar kelimelerle entegre çalışabilir olmalıdır.

  Taktik # 4: Optimizasyon

  Arama motoru optimizasyonu hala büyülü ve karmaşık bir karışım. Bu kısımda basit HTML kodlu sayfalar daha rahat şekilde bu büyülü karışım içinde ilerleyebiliyor. Ama gene de optimizasyonun temelinde dikkat etmeniz gerekenler basitçe;

  • İçerik başlıkları
  • İçerik
  • Meta anahtar kelimeler
  • Etiketler
  • Meta açıklama etiketleri
  • ALT açıklama taglarının kullanımı
  • URL ve anahtar kelimelerin doğru kullanımı
  • İç – dış bağlantılarının doğru kullanımları

  Taktik # 5: Bağlantılar (Linkler)

  Sitenize PR’i yüksek olan sitelerden aldığınız her bağlantı arama motoru optimizasyonunda doğru bir adımdır. Burada dikkat etmeniz gereken PR’si yüksek bile olsa içeriğin arama motorları tarafından onaylandığı sitelerden bağlantı almanızdır. Bu sayede çok kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Sizin sitenize ait olan PR’iniz yükseldikçe link paylaşım yapabilir hale gelip bu süreci hızlandırmayı unutmayın.

   

  Taktik # 6: Sabır

  Günde ortalama 200 milyon sayfa Google’a eklenmekte. Bu sitelerin büyük çoğunlu belirli kriterin altında olsa da, belirli bir kısmıyla yarışmak ve öne geçmek zorundasınız. Bu durumda yukarıda belirlenen adımları izlerken en önemli kural adımların bir çırpıda sonuca dönmemesiyle vazgeçmemenizdir. Arama motoru optimizasyonu bilginliğin altında gösterilen sabır ve kendinden eminliktir.

  Her işte olduğu gibi bekleme ve sabrı gösterin. Unutmadan ne kadar bekleyeceğinizi azını çoğunu bir bilene de danışın.

  5 Yorumlar

  1. Sayın Aytaç Bey, özellikle 6. madde en sıkıntılı fakat önemli aşama, bu işler istikrar ve ısrar gerektirir. Aynı çizgiyi tutturarak ve belirli zamanlarda yeniliklere bu çizgiyi devam ettirmek gerekiyor. Yoksa herşey bir heves olmaktan öteye gidemiyor.

  2. hocam anlatmış olduğunu herşeyi yapıyorum fakat çokda dikkat ediyorum maddelerin hepsini yaptım. haftalarca beklememe rağmen en ufak bir değişim olmuyor. lütfen ne yapabilirim başka

  3. Arıcılık Selam,

   Organik SEO, gerçekten zor iş. Dikkat et ben bu yazıyı 2009 da yazmışım insanlar şimdi konuşuyor. Burada önemli olan taktik 1. Anahtar kelimelere bir bak senin istediğin değil çoğunlukla kullanıcının aradığı ya da fazla kullanılmamış anahtar kelimelere yönelmeni öneriyorum. Birde mutlaka taktik 6 ya dikkat et seninle birlikte bir sürü kişinin seo çalışması yaptığını sakın unutma 🙂

  CEVAP VER

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.