| MicroSite – Mikro Site ( Kampanya Sitesi ) Nedir ?

2
191

Mikro site diğer bir deyiş ile kampanya sitesi bir markanın ürün gamındaki herhangi bir ürüne özel hazırlanmış gerek içerik gerek sayfa sayısı olarak küçük web siteleridir. (Bir otomobil firmasının birçok modeli olabilir bu modellerden biri için yapılmış bir site mikro sitelere örnektir.)

Mikro siteler markanın ürünlerine özel hazırlanabildiği gibi firmaların servislerine de uygulanabilir. Bu noktoda bir bankanın üniversite öğrencilerine yönelik hazırladığı proje yarışmasına özel bir web sitesi mikro sitelere verilen güzel bir örnek olabilir.

Firmalar neden mikro sitelere ihtiyaç duyarlar?

Mikrositelerin firmalar tarafından tercih edilmesinin bir sebebi de site ziyaretçilerinin dış etkenler tarafından zedelenmeden, servis ya da ürün ile birebir diyalog kurabilmesidir.

Doğru mikro siteler ürününüzü rakip ürünlerinizin önüne geçirmede önemli rol oynar.

Maliyet ve ulaşılan hedef kitlenin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda kampanya siteleri diğer pazarlama faaliyetlerine göre (billboard ve gazete reklamları) çok daha fazla etki uyandırmaktadır. Günümüzde doğru şekilde hazırlanmış ve pazarlaması doğru yapılmış bir mikrositenin ziyaretçi sayısı yüz binlere hatta milyonlara ulaşmaktadır.

Mikro sitelerin hazırlanmasında dikkat edilmesi gerekenler

Hazırlanan mikrositelerin etkisinin güçlü olması ürünün pazarlamasına direk etki eden önemli yöntemlerdendir.

Mikro siteler hazırlanırken kullanılan online ve offline tanıtım araçlarının sitede tanıtılan ürünün kalitesine gölge düşürmemesine, markayı doğru şekilde tanıtıp tanıtılmadığına ve diğer tüm materyallerle uyum sağlayıp sağlamadığına dikkat edilmelidir.

Sitede dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri ise tüm bileşenlerin yanı sıra kurumsal renklerin doğru şekilde vurgulandığı, logo yerleşimi ve asıl marka sitesine ulaşım kolaylığıdır.

Mikro sitelerin etkisini maksimize etmek için sitenin doğru bir şekilde hazırlanması yeterli olmaz; yukarıda anlatılanların yanında online ve offline pazarlama araçlarının da doğru bir biçimde kullanılması gerekir.

Mikro sitenin etkisini arttırmak için öncelikle hedef kitlenin doğru belirlenmelidir. Online pazarlama araçları olarak kullanılan bültenler kullanıcılara gönderilirken sitede tanıtılan ürünün ve ya servisin ayrıştırıcı özelliklerinden bahsedilmesi mikro sitenin ziyaretçilerinin geometrik artmasını sağlayabilir bu tip araçlar kullanıcıların ürün hakkında bilgi sahibi olma isteğini arttırır.

Mikro sitelerin ve yapılan kampanyaların yapısı medyada yankı uyandırabilecek ve marka etkisini genişletebilecek kadar ilgi çekici olması gerekir. İyi senaryolaşmış ve marka ile örtüşen bir oyun sitenin etkisini arttırmadaki önemli başlıklardandır. Bunun yanında site içinde kullanıcılara sunulan yarışma gibi bölümler kullanıcıların siteye girme sayısını arttırmakla beraber siteye giren kullanıcıların bilgilerini toplamakta birebir dir.

Firmalar mikro siteleri planlarken sonuçta ne gibi hedeflere ulaşmalarını belirlemelidirler. Örneğin sitenin ziyaretçi sayısının önceden hedeflenmesi ve kampanya süresince takip edilmesi, kampanya sonunda ise hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığının kontrolü önemlidir.

Bir mikro sitenin başarısı ve başarısızlığı arasındaki farkı net pazarlama hedefleri ve bu hedefleri ölçmeye yarayacak araçların iyi belirlenip belirlenmemesi oluşturur.

2 Yorumlar

 1. merhabalar,
  bu konu üzerinde çalışıyorum kurulmus bazı micro sitelere yöneldim fakat bu micrositelerin popularitelerini veya markaya kazandırdıklarını tam olarak sezemedim çünkü bununla ilgili geri dönüşler sadece o firma çalışanlarında var.
  mesela donanımhaber.com da acer veya ttnet mıcrosıtelerı var bunlar sizce faydalı siteler mi?

 2. Sevgili birol,

  Micro siteler zamanında ve doğru platform da kullanıldığı sürece hem marka bilinirliliği hem seo değeri olarak faydalı çalışmalardır. donanimhaber.com sitesinde oluşturulmuş bir micro site tabii ki sadece markaya sahibinin değil hem donanimhaberi ziyaret edip doğrudan hedef markayla ilgili potanisyel tüm müşterileri haberdar etmeye yöneliktir. Ayrıca kaldığı sürece donanım haber link yönlendirmesi değerince örümcekler tarafından yönlenen siteye arama motoru nezlinde değer katar. Bu noktada bu bütçeyi harcan kişi seçtiği siteyle ne kadar değer kazanmıştır onu görmek gereklidir. Bu ürün ve hedef kitleye göre donanımhaber de olabilir başka bir sitede olabilir.

  Sevgiler

  Aytaç Mestçi

CEVAP VER